• Święto Odzyskania Niepodległości - Wieczornica w PLON-KLASYK

 • W hołdzie Ojcom Niepodległości

  W przeddzień Święta Niepodległości klasa 2 a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego
  i spacer Alejami Ujazdowskimi. Podczas spaceru poznawaliśmy budynki Warszawy powstałe
  w okresie II Rzeczypospolitej i zapoznawaliśmy się z postaciami  i zasługami Ojców  Polski Odrodzonej.

 • VIII Konkurs Papieski im. Św. Jana Pawła II - "TOTUS TUUS"

 • Święto Edukacji Narodowej - Dzień Nauczyciela

 • Uczniowie PLON-KLASYK na podium...

  WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH:

  starszaki-14-16-lat-kobiety.pdf
  starszaki-14-16-lat-mezczyzni.pdf
  starszaki-14-16-lat-open.pdf
  sztafety-open-czasy.pdf
  open.pdf

  III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Ostródzie” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach zadania: Sport dla Wszystkich 2021

  Organizatorzy: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Dom Polonii w Ostródzie i Superczas.pl

 • Upamiętnienie 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 • Inauguracja roku szkolnego 2021/22

 • MATURY 2021 w PLON Klasyk.

  10 września 2021 OKE ogłosiła wyniki egzaminów poprawkowych, do których przystąpiło 4 uczniów PLON Klasyk. W sumie w 2021 roku na 39 uczniów maturzystów naszej szkoły egzaminy maturalne zdało 37 osób. Nie zdały tylko dwie osoby. Oznacza to, że maturę zdało 95% maturzystów naszej szkoły. Przypomnijmy, że w tym roku w całym kraju maturę zdało 74,5% maturzystów szkół publicznych

 • WYCHOWANIE W PLON-KLASYK

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO MATURZYSTÓW

 • MATURA Z RELIGI 19-20.03.2021

  W dniach 19 i 20 marca, w Szkole PLON KLASYK odbyły się matury z religii. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 40 uczniów klas maturalnych przystąpiło do obrony swych prac pisemnych, na wybrane przez siebie tematy oraz do odpowiedzi na pytania z Katechizmu Kościoła Katolickiego.Egzaminy przyniosły klasycznie obfity plon. Tegoroczny poziom matur był bardzo wysoki, czego dowodem jest 18 ocen celujących, 19 bardzo dobrych i jedynie 3 dobre.W ocenie Komisji Egzaminacyjnej wysiłek włożony w przygotowanie i obronę pracy będzie na pewno procentował podczas matury państwowej w maju.

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 • Inauguracja nowego roku szkolnego 2020-2021

  Dnia 4 września odbyła się Inauguracja nowego roku szkolnego 2020-2021. Dwie trzecie uczniów zdołało dotrzeć do szkoły z Białorusi, Ukrainy, Rosjji, Kazachstanu i innych krajów na wschód od Polski. Po mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się krótka okolicznościowa uroczystość szkolna.

 • Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi maturzystami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR

  Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi maturzystami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR

  Pierwsza Dama rozmawiała dziś z uczniami polonijnego liceum, do którego uczęszcza młodzież pochodząca z krajów byłego ZSRR. Maturzyści opowiadali o swoich korzeniach, relacjach z Polską i planach na przyszłość. – Wyobrażam sobie, ile kosztowała Was decyzja o opuszczeniu kraju, rodziny i znajomych, by rozpocząć życie na nowo w ojczyźnie Waszych przodków – mówiła Agata Kornhauser-Duda.
  https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,753,rozmowa-pierwszej-damy-z-warszawskimi-maturzystami-pochodzacymi-z-krajow-bylego-zsrr.html

 • AKTYWNY WYPOCZYNEK MATURZYSTÓW PO EGZAMINIE

 • PRZED MATURĄ

 • MATURZYŚCI 2020

  W roku szkolnym 2019/2020 do egzaminu maturalnego przystąpiło 28 uczniów.

 • STUDNIÓWKA 2020

 • CAŁA SPOŁECZNOŚĆ PLON-KLASYK ŻEGNA KOLEGĘ, PRZYJACIELA, WSPANIAŁEGO PEDAGOGA, PASJONATA HISTORII NARODU POLSKIEGO I KRESÓW RP

  CAŁA SPOŁECZNOŚĆ PLON-KLASYK ŻEGNA KOLEGĘ, PRZYJACIELA, WSPANIAŁEGO PEDAGOGA, PASJONATA HISTORII NARODU POLSKIEGO I KRESÓW RP

  Zmarł Wojciech Bogaczyk, historyk, działacz opozycji w latach 80., jeden z liderów NZS. "Był chory na Polskę. Reprezentował ten typ patriotyzmu, który każe bardzo głęboko przeżywać wszystkie sukcesy, ale i porażki" - powiedział Piotr Semka, który we wtorek poinformował o śmierci Bogaczyka.

  "Należał do pokolenia ludzi, którzy tworzyli ruch studencki, reprezentował jego prawą stronę. Bohaterami byli dla niego działacze Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był człowiekiem, który był chory na Polskę. Reprezentował ten typ patriotyzmu, który każe bardzo głęboko przeżywać wszystkie sukcesy, ale i porażki" - powiedział Semka, który poznał Bogaczyka podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

  Przypomniał, że Bogaczyk "był ważną postacią oporu na tym uniwersytecie", a "w 1990 r. był bardzo zaangażowany w kampanię Lecha Wałęsy".

  Dodał też, że Wojciech Bogaczyk był "człowiekiem zakochanym w historii. Wykładał w jednym z warszawskim liceów. Pisał też teksty publicystyczne dotyczące historii i o znaczeniu jej nauczania. Działał na rzecz odkłamania historii".

  "Podczas pielgrzymki NZS do Jana Pawła II osobiście wręczył papieżowi znaczek NZS" - przypomniał Semka.

  "Wielki patriota, czyli prawdziwy antykomunista"

  Dziennikarz i tłumacz Adam Pietrasiewicz powiedział, że Bogaczyk "był wielkim patriotą, czyli prawdziwym antykomunistą".

  "Walkę z komunizmem zaczynał w młodzieżowej organizacji Wolność i Niezawisłość w 1973 roku, którą założył wspólnie z kolegami z klasy I E liceum Batorego. Było to w czasach, gdy prawie nikomu nie śniło się walczyć z komunizmem, bo panował gierkowski pseudodobrobyt" - podkreślił.

  "Potem była współpraca z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, potem drukarnia 'Młynek', w której drukowaliśmy Kołakowskiego i ulotki; następnie był NZS, który zakładał, i którym kierował w ramach Krajowej Komisji Koordynacyjnej. Potem był stan wojenny, ukrywanie się, internowanie" - powiedział.

  Pietrasiewicz przypomniał, że Bogaczyk zakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, "ale nie miał tak naprawdę duszy polityka, więc choć na początku był jedną z ważniejszych postaci tej partii - to on witał prezydenta Kaczorowskiego na polskiej ziemi; to dał się wyrolować - tak, dokładnie tak było - swoim partyjnym kolegom tak, że nawet nigdy nie został posłem".

  "Przez całe lata przygotowywał młodzież do egzaminów z historii - maturalnych i na studia. Ale jego sposób przygotowywania to nie było tylko wbijanie do głów różnych dat, ale też, a może przede wszystkim, praca nad kulturą ogólną młodzieży. Załamywał ręce nad procesem jej upadku, nad tym, jak młodzi ludzie z rocznika na rocznik coraz mniej wiedzą o świecie. Ale uczył, wbijał tę wiedzę do głów i rzeczywiście jego uczniowie egzaminy zdawali" - dodał.

  Umarł samotnie

  Bogaczyk wspólnie z Pietrasiewiczem napisali powieść "Powroty". "Na początku Wojtek nie bardzo rozumiał zasadę historical fiction, ale potem się wciągnął i dzięki niemu książka jest tak realistyczna pod względem faktów historycznych" - wspominał.

  "Miał trudny charakter, nie potrafił sobie ułożyć życia rodzinnego i osobistego. Był samotny. To zawsze było dla niego problemem. I umarł samotnie. Chyba to jest najbardziej smutne" - powiedział Pietrasiewicz. 

  Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego

  Wojciech Bogaczyk urodził się 11 lipca 1958 r. w Radomiu. Podczas nauki w Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie nawiązał współpracę ze Studenckim Komitetem Solidarności w Warszawie. Po rozpoczęciu studiów na KUL nawiązał kontakt z lubelskim środowiskiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów KUL i został wybrany do tymczasowych władz krajowych NZS.

  Na początku lat 80. był internowany. Odmówił podpisania deklaracji lojalności i wszelkich rozmów ze Służbą Bezpieczeństwa.

  Na przełomie lat 80. i 90. był członkiem prezydium Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a następnie liderem Chrześcijańskiego Ruchu Obywatelskiego. W latach 1991-95 należał do Ruchu Trzeciej Rzeczypospolitej. W latach 1995-2000 był przewodniczącym Komitetu Polska-Czeczenia.

  W 2001 r. został wyróżniony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2006 r. uzyskał z IPN status osoby pokrzywdzonej. W grudniu 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-zmarl-wojciech-bogaczyk-dzialacz-opozycji-byl-chory-na-polsk,nId,3098386#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 • Dzień Flagi 2 maja 2019.
  11.05.2019

  Dnia 2 maja 2019 roku w czasie uroczystości DNIA FLAGI w Belwederze Andrzej Duda, Prezydent Polski, wręczył K. Korabowi flagę Państwa Polskiego z przeznaczeniem dla Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego "Klasyk" . To wielkie wyróżnienie jest wyrazem uzniania dla działalności liceum i bursy na rzecz środowisk polonijnych. Środowisko szkolne przyjęło je z wdzięcznością i w poczuciu zobowiązania na przyszłość. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w historii szkoły. W uroczystości uczestniczył Marek Jurecki, dyr. Bursy Inter oraz 12 uczniów. Autorem zdjęć jest Krzysztof Sitkowski z KPRM. Zdjęcia pochodzą ze strony

  Zdjęcia objęte są prawami autorskimi.

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Flagi 2 maja 2019. Autor zdjęć K. Sitkowski KPRP.

Aktualności

Kontakt

 • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
  ul. Matuszewska 20
  03-876 Warszawa
 • Sekretariat:
  (+48) 22 743 49 64,
  (+48) 22 780 23 00
  Dyrekcja:
  (+48) 880 159 554
  Internat:
  (+48) 602 512 869

Galeria zdjęć