• Wycieczka - 2 maja

     • Dnia 2 maja 2023 roku społeczność Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Klasyk udała się na wycieczkę plenerową do Otwocka. Pociągiem SKM dojechaliśmy do stacji Świder, która nazwę swą zawdzięcza malowniczo płynącej w tych stronach rzece - celowi naszej eskapady. Opiekę nad Uczniami sprawowali p. prof. Klaudia Niemira i p. prof. Michał Grzegorek, który okraszał spacer ciekawostkami i informacjami na temat rzeki. Uczniowie między innymi dowiedzieli się, że rzeka Świder przez krótki okres czasu była granicą zaborów (po trzecim rozbiorze Polski), że przyrodą nadświdrzańską zachwycał się i inspirował włoski malarz Michał Elwiro Andriolli, który jako pierwszy poczynił ilustracje do Pana Tadeusza. Trasa wycieczki podążała szlakiem niebieskim, wzdłuż  rezerwatu przyrody doliny Świdra. Rzeka wiła się licznymi zakolami, niekiedy odsłaniając przed nami piaszczyste plaże, innym razem rozległe łąki, najczęściej zaś - leśne dukty nierzadko biegnące po stromych zboczach doliny. Pokonywanie różnicy wzniesień, wdrapywanie się na skarpy rzeczne i spacerowanie długimi ścieżkami doprowadziło nas finalnie do ujścia rzeki do Wisły. Po tym długim spacerze należał się nam odpoczynek - w miłych okolicznościach przyrody część uczniów zachwycała się panoramą oddalonej ponad 20-cia kilometrów od nas Warszawy, inni dostrzegali ślady działalności nadwiślańskich bobrów, inni wsłuchiwali się w spokojny nurt rzeki a część postanowiła odpoczywać mocząc nogi w płytkiej wodzie przy brzegu. Rozsiedliśmy się na skarpie i delektowaliśmy pięknem przyrody, która dopiero co obudziła się do życia ukazując swoje wiosenne oblicze. W drodze powrotnej skorzystaliśmy z komunikacji autobusowej. Pełni wrażeń po przebytych około 13 km pieszo obiad na naszej stołówce smakował tego dnia naprawdę wyjątkowo!

     • Wycieczka - 1 maja

     • Dnia 1 maja 2023 roku Uczniowie PLON Klasyk odwiedzili Pałac w Wilanowie. Blisko 60-osobową grupą udaliśmy się autobusami komunikacji miejskiej do Pałacu, gdzie czekały już na nas panie przewodniczki. O godzinie 10:30 eksplorację pałacu rozpoczęła pierwsza grupa, druga tura podjęła zwiedzanie kwadrans później. Wnętrza rezydencji króla Jana III Sobieskiego zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Co krok napotykaliśmy oryginalne pamiątki związanie z Królem i jego małżonką - Marysieńką, zachwycaliśmy się stylistyką barokową sali balowej czy sypialni królewskich, słuchaliśmy ciekawych opowieści obu pań przewodniczek, które podjęły się opieki obu tur naszej eskapady. Wśród nas znaleźli się ochotnicy, którzy chcieli przekonać się jak wygodny był strój szlachecki tamtych czasów - dzięki uprzejmości obsługi muzeum mogli przymierzyć stroje z epoki baroku. Interesujących opowieści i ciekawostek na temat wnętrz, ich przeznaczenia i dekoracji usłyszeliśmy naprawdę wiele. Pracownice oprowadzające nas po rezydencji pozwoliły również zrozumieć symbolikę dekoracji ujętą w rzeźbach, malarstwie czy architekturze wnętrz pałacowych. Na koniec zwiedzania mieliśmy możliwość podziwiania zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez dawnych mieszkańców pałacu. Po ponad godzinnym zwiedzaniu wyszliśmy z pałacu, by korzystając z słonecznej pogody móc oddać się relaksowi w ogrodach przypałacowych. Spacerowaliśmy nad jeziorem, podziwialiśmy ogrody barokowe i cieszyliśmy się promieniami mocnego słońca doskonale rozświetlającymi ogród kwiatowy. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: pani Ola, pan Mateusz i pan Michał, a całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki nieocenionej pomocy p. prof. Tomasza Bartla (dziękujemy!). Jesteśmy przekonani, że wiedza historyczna i artystyczna na temat pałacu, jego mieszkańców i całej epoki długo pozostanie w naszej pamięci i będzie procentować na lekcjach szkolnych z przedmiotów humanistycznych! 

     • Miłość i obowiązek

     • W dniu 31 marca klasy 2a i 3a udały się wraz z nauczycielką historii prof. Anną Kosiarską do
      Zamku Królewskiego, gdzie w Pałacu pod Blachą obejrzały wystawę poświęconą powstaniu
      styczniowemu z 1863 roku. Autorzy wystawy przeprowadzili nas chronologicznie od wydarzeń
      poprzedzających wybuch powstania ( pogrzeb generałowej Sowińskiej, pogrzeb pięciu poległych),
      poprzez brankę , wybuch powstania, poszczególne potyczki zbrojne, rozstrzelania na stokach Cytadeli
      i na placu Łukiskim w Wilnie po zsyłki na Syberię. Mogliśmy zobaczyć stroje i biżuterię ( bransoletki w
      kształcie kajdan)towarzyszącą żałobie narodowej. W czasie powstania styczniowego popularność
      zyskała fotografia. Dzięki temu, że na wystawie umieszczono kilkadziesiąt zdjęć, mogliśmy spojrzeć
      wielu powstańcom prosto w twarz.
      Na ekspozycji zamieszczono szereg obrazów namalowanych przez samych uczestników zrywu
      powstańczego Maksymiliana Gierymskiego, Adama Chmielowskiego ( świętego brata Alberta) i mniej
      znanego Ludomira Benedyktowicza, który w powstaniu stracił rękę i malował swoje obrazy przy
      pomocy protezy. Nie mogło również zabraknąć obrazów Jana Matejki ( „Polonia”) i Artura Grottgera,
      którzy, choć sami nie brali udział w powstaniu, to wspierali walczących, między innymi organizując
      przemyt broni. Zobaczyliśmy dyptyk Grottgera „Pożegnanie i powitanie powstańca”, który
      reprodukowany jest w każdym podręczniku do historii i literatury. Podobnie jak cykl malarza
      zatytułowany „Polonia”, pełen dramatyzmu, cierpienia i rodzinnych dramatów, jak choćby ryciny
      ”Branka” i „Żałobne wieści”. Niezwykle refleksyjny okazał się inny obraz Grottgera zatytułowany „ W
      saskim ogrodzie”, który uzmysłowił nam, że każda wojna niesie za sobą ofiary po obydwu stronach.
      W ostatnich salach wyeksponowano pełne dramatyzmu obrazy Jacka Malczewskiego poświęcone
      zsyłkom na Syberię: „ Wigilia na Syberii” , „Śmierć powstańca” i „Odpoczynek w kopalni”.
      Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy polskich instytucji z ośrodkami
      ukraińskimi i litewskimi. Dzięki tej współpracy mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki sprowadzone z
      Lwowskiej Galerii Sztuki i z Litewskiego Muzeum Narodowego. Ta ostatnia instytucja udostępniła na
      potrzeby warszawskiej wystawy unikalne przedmioty należące do 20 z 21 ofiar egzekucji na placu
      Łukiskim w Wilnie, odnalezionych w 2017 roku na Górze Giedymina i pochowanych uroczyście z
      honorami w 2019 roku na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Jedną z tych ofiar był Konstanty Kalinowski,
      który niedługo przez egzekucją napisał w języku białoruskim „Listy spod szubienicy”. 

     • Lekcja historii

     • W dniu 22 marca wybrane klasy z naszej szkoły udały się na nieodległą od naszej placówki ulicę Strzelecką. Tam w budynku pod numerem 8 na przełomie lat 1944 -1945 mieściła się kwatera główna NKWD na terenie Polski lubelskiej, która następnie do 1948 roku pełniła rolę więzienia śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zwiedzanie miejsca pamięci było nawiązaniem do uroczystości Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego w naszym liceum  1 marca wyjątkowo uroczyście.

      Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się jakie zbrodnie i ludzkie dramaty wiązały się z „wyzwoleniem” Polski przez Armię Czerwoną. Zobaczyliśmy na czerwonej mapie Warszawy jak wiele istniało wówczas podobnych do Strzeleckiej 8 miejsc kaźni, więzień i obozów, przez które przewinęły się setki żołnierzy niepodległościowych. Poznaliśmy sylwetki wielu z nich.  Największe wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie piwnic, dawnych cel więziennych, na których ścianach zachowały się inskrypcje przetrzymywanych tam osób. Jedna z nich brzmiała „śmierć naszym wybawieniem” . Doskonale oddawała  ona stan ducha więźniów  poddawanych podczas śledztwa okrutnym torturom.

      Wycieczka została zorganizowana przez wicedyrektor Annę Kosiarską, która dziękuje za uczestnictwo i  za opiekę nad młodzieżą  wicedyrektor Małgorzacie Zarzeckiej, profesor Annie Olejarczyk oraz profesorom Tomaszowi Bartlowi i Kamilowi Cichockiemu.

     • SZKOLNY KONKURS ,, SŁYNNE POLKI”

     • W dniach 6-8 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony wybitnym polskim kobietom, które w różnych dziedzinach przysłużyły się Polsce. Są to : Irena Sendlerowa, Karolina Lanckorońska, Maria Skłodowska - Curie, Irena Szewińska, Olga Boznańska oraz Helena Modrzejewska. 

      Każda klasa wylosowała jedną z Polek i przygotowywała się przez miesiąc do konkursu. 

      Konkurs przebiegł w 3 etapach : test wiedzy o słynnej Polce, plakat oraz scenka z życia sławnej Polki. 

      Poziom konkursu był bardzo wysoki, młodzież zintegrowała się przy przygotowaniach do konkursu, a sam finał wywołał wiele emocji. 

      Zwycięzcą konkursu została klasa 3b/d, podopieczni p. Anny Pawłowskiej , którzy okazali się najlepsi na każdym etapie konkursu. Dzięki tej klasie poznaliśmy postać wybitnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. 

      W nagrodę klasa ta wraz z wychowawcą uda się na kolację do restauracji oraz na spektakl w teatrze Rampa. 

      Klasa 1a/c została wyróżniona za plakat o Irenie Sendlerowej. 

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność. 

      Do zobaczenia za rok w 2 edycji konkursu. 

       

     • Żołnierze Wyklęci Ku Waszej Pamięci

     • W dniu 1 marca 2023 roku po raz kolejny społeczność naszej szkoły uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, na który złożyły się wiersze, wspomnienia i pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. 

      Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia i fragmenty filmów dokumentalnych, poświęconych ofierze i tragedii Żołnierzy Niezłomnych. 

      Bardzo poruszyła nas historia i postawa Danusi Siedzikówny ps. Inka – naszej rówieśniczki, która z poświęceniem oddała życie za Wolną Polskę. 

      Cześć i Chwała Bohaterom! 

       

     • Otwarte Laboratoria 2022/2023

     • W dniu 16 lutego odbyło się  kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikami naukowymi SGGW w Warszawie w ramach programu: Otwarte Laboratoria 2022/2023 – dla uczniów klas licealnych.
      Gościliśmy w  INSTYTUCIE BIOLOGII w KATEDRZE BIOCHEMII I MIKROBIOLOGII w pracowni
      Pani  Adiunkt    dr Joanny Banasiewicz. Klasy o profilu biologiczno-chemicznym  -  I C i II C miały wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych pt. "Mikroorganizmy kolonizujące pożywienie. Obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem wybranych technik"

      Organizacji i opieki nad uczniami podjęły się  prof. Laura Markowska i prof. Monika Kloch.

      W ciągu czterech godzin zajęć laboratoryjnych uczniowie  samodzielnie przygotowywali preparaty mikroskopowe mikroorganizmów znajdujących się w naszym pożywieniu, ale także samodzielnie  dokonali  barwienia metodą Grama i rozpoznania. Poznali też tajniki biotechnologii tradycyjnej w postaci obserwacji różnych rodzajów fermentacji i ich praktycznego zastosowania. Współpraca miedzy przedmiotowa nauczycielek chemii i biologii ma się świetnie w naszej szkole. Dzięki takim lekcjom udaje się rozbudzić w naszych uczniach pasje naukowców. Pokazujemy, ze biologia i chemia to nie tylko książkowa wiedza, ale i dobra zabawa.

      Ostatnie zdjęcie przedstawia wyhodowane  na podłożu agarowym mikroorganizmy kolonizujące nasze  „czyste ręce”.

     • Dzień Klasyka

     • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” obchodziło swoje doroczne
      święto Dzień Klasyka. Odbyło się ono dnia 10 lutego 2023 roku. Obejmowało trzy części.
      W części pierwszej ks. Tomasz Gil, nasz proboszcz, odprawił okolicznościową Mszę Świętą
      w kaplicy szkolnej w intencji św.p. A. U. Korab i aktualnej wspólnoty szkolnej.
      Część druga uroczystości została zrealizowana w sali konferencyjnej. W roli konferansjerek
      wystąpiły uczennice klas drugich. Program obejmował następujące wydarzenia.
      Chór szkolny pod dyr. H. Poliszczuk wykonał Bogurodzicę, średniowieczną
      polską pieśń religijną (najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki). Artur
      Dunajew, uczeń klasy I, wykonał na keyboardzie koncerty Franza Schuberta i Ferenca
      Liszta oraz skomponowany przez siebie utwór, czym wzbudził nieukrywany zachwyt swoich
      koleżanek i kolegów. Grupa uczniów pod kierunkiem Marcina Gruzy, nauczyciela łaciny,
      przygotowała medialną prezentację na temat klasycyzmu w sztuce i literaturze pięknej.
      Następnie wystąpił Gość Honorowy Artur Górecki, Dyr. Departamentu Kształcenia Ogólnego
      i Podstaw Programowych MEiN, który mówił o historycznym i współczesnym rozumieniu
      klasyczności w edukacji. Z kolei teatr szkolny pod dyr. Karoliny Madeńskiej wystawił
      Humoreskę na temat sporu między sprawiedliwością i miłosierdziem, szczęśliwie łącząc grę
      aktorów z prezentacjami medialnymi. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazało się
      wystąpienie grupy taneczno-sportowej pod kier. i z udziałem Radosława Lisowskiego, trenera
      Taekwondo i zastępcy kierownika Internatu. Występ zespołu wywołał wielki entuzjazm.
      W części trzeciej, od godz. 20.00 do godz. 23.00 odbyła się Bal Klasyka, który prowadził
      Marek Sierocki, którego przedstawiać nie trzeba, który sprawił nam wielki zaszczyt i
      zapewnił wysoki poziom zabawy naszym uczniom. Wszyscy doskonale się bawili przy
      znanych akompaniamencie klasycznych przebojów.
      Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Dzień Klasyka uczniowie zapamiętają na długo.Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” obchodziło swoje doroczneświęto Dzień Klasyka. Odbyło się ono dnia 10 lutego 2023 roku. Obejmowało trzy części.W części pierwszej ks. Tomasz Gil, nasz proboszcz, odprawił okolicznościową Mszę Świętąw kaplicy szkolnej w intencji św.p. A. U. Korab i aktualnej wspólnoty szkolnej.Część druga uroczystości została zrealizowana w sali konferencyjnej. W roli konferansjerekwystąpiły uczennice klas drugich. Program obejmował następujące wydarzenia.Chór szkolny pod dyr. H. Poliszczuk wykonał Bogurodzicę, średniowiecznąpolską pieśń religijną (najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki). ArturDunajew, uczeń klasy I, wykonał na keyboardzie koncerty Franza Schuberta i FerencaLiszta oraz skomponowany przez siebie utwór, czym wzbudził nieukrywany zachwyt swoichkoleżanek i kolegów. Grupa uczniów pod kierunkiem Marcina Gruzy, nauczyciela łaciny,przygotowała medialną prezentację na temat klasycyzmu w sztuce i literaturze pięknej.Następnie wystąpił Gość Honorowy Artur Górecki, Dyr. Departamentu Kształcenia Ogólnegoi Podstaw Programowych MEiN, który mówił o historycznym i współczesnym rozumieniuklasyczności w edukacji. Z kolei teatr szkolny pod dyr. Karoliny Madeńskiej wystawiłHumoreskę na temat sporu między sprawiedliwością i miłosierdziem, szczęśliwie łącząc gręaktorów z prezentacjami medialnymi. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazało sięwystąpienie grupy taneczno-sportowej pod kier. i z udziałem Radosława Lisowskiego, treneraTaekwondo i zastępcy kierownika Internatu. Występ zespołu wywołał wielki entuzjazm.W części trzeciej, od godz. 20.00 do godz. 23.00 odbyła się Bal Klasyka, który prowadziłMarek Sierocki, którego przedstawiać nie trzeba, który sprawił nam wielki zaszczyt izapewnił wysoki poziom zabawy naszym uczniom. Wszyscy doskonale się bawili przyznanych akompaniamencie klasycznych przebojów.Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Dzień Klasyka uczniowie zapamiętają na długo.

     • Szlakiem nocy listopadowej i zabytków XIX –wiecznej Warszawy

     • Szlakiem nocy listopadowej i zabytków XIX –wiecznej Warszawy

      W dniu 16 lutego klasy 3 a i 3 c udały się na wycieczkę pod kierunkiem prof. Anny Kosiarskiej.
      Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami związanymi z wydarzeniami nocy 29 listopada
      1830 roku. Przy okazji poznawaliśmy klasycystyczne zabytki Królestwa Kongresowego. Spacer
      zaczęliśmy od pomnika Jana III Sobieskiego w Łazienkach, by następnie przejść pod budynek
      Podchorążówki i Belweder. W następnej kolejności przenieśliśmy się na Krakowskie Przedmieście.
      Tam spacer rozpoczęliśmy pod pomnikiem Kopernika. Dowiedzieliśmy się o historii i architekturze
      Pałacu Staszica oraz o wydarzeniach mających miejsce w 1863 r w nieopodal znajdującym się Pałacu
      Zamoyskich, a związanych z zamachem na Fiodora Berga i wyrzuceniem z okna fortepianu Chopina,
      utrwalonych w literaturze przez Cypriana Kamila Norwida. Zajrzeliśmy na kampus utworzonego w
      1816 roku Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie podeszliśmy pod Pałac Kazimierzowski i budynek
      Szkoły Głównej. Udało nam się też podziwiać unikatowe klasycystyczne wnętrze niedawno oddanej
      ponownie dla publiczności Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego.
      Podczas spaceru poznaliśmy historię pomników Mikołaja Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego i
      Adama Mickiewicza. Niejako przy okazji profesor zwracała nam uwagę na miejsca związane z
      pobytem Fryderyka Chopina w Warszawie i z budynkami znanymi nam z kart powieści Bolesława
      Prusa „Lalka”.
      Nie mogło zabraknąć na naszej trasie Placu Teatralnego i budynku Teatru Wielkiego projektu Antonia
      Corazziego oraz znajdującego się po przeciwnej stronie placu Pałacu Jabłonowskich , pełniącego od
      początku XIX wieku rolę ratusza miejskiego.
      Podczas wycieczki zobaczyliśmy jakie przeobrażenia w XIX przechodził pałac Staszica, plac Saski,
      katedra św. Jana i Plac Zamkowy.
      Spacer zakończyliśmy pod budynkiem Arsenału i na Placu Bankowym, gdzie podziwialiśmy trzy
      monumentalne budynki wzniesione na początku XIX wieku przez Antonia Corazziego, w tym budynek
      utworzonego w 1828 roku Banku Polskiego. 

     • Otwarte Laboratoria

     • W dniu 6 lutego klasy 2c i 3c o profilu  biologiczno-chemicznym uczestniczyły  w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii SGGW

      W ramach programu : Otwarte Laboratoria 2022/2023 – dla uczniów klas licealnych.

      Pani prof. Monika Kloch i prof. Laura Markowska nauczycielki chemii i biologii podjęły się trudu organizacji wycieczki.

      Dojazd ze szkoły  na uczelnie zajął  około 60 minut, ale już po wyjściu z autobusu uczniowie pełni byli zapału, by przekroczyć progi uczelni, zwłaszcza, że była to ich pierwsza wizyta.

      Mieli więc możliwość obejrzenia laboratoriów i ich wyposażenia, a także odbycia warsztatów podczas których uczniowie zobaczą, że nauka to także świetna zabawa.

      Warsztaty prowadził dr Paweł Staszek z Katedra Fizjologii Roślin realizując temat:

      Kolor ma znaczenie - fizjologia barwników roślinnych - rozdział barwników roślinnych metodą chromatografii cienkowarstwowej.

      Warsztaty trwały trzy godziny, ale wszystkim bardzo się podobały. Ubrani w fartuchy, korzystając z przyrządów laboratoryjnych i wykonując ćwiczenia, które na co dzień są zarezerwowane dla studentów poczuli się jak młodzi naukowcy. Dlatego już niedługo  na pewno wrócimy do laboratoriów na SGGW.

      W planach są zajęcia z mikroskopowania i  techniki inżynierii  genetycznej- PCR.

      Kiedy opuszczaliśmy gmach wydziału Biologii i Biotechnologii pani prof. M. Kloch , pracownik dydaktyczny tej uczelni oprowadziła wycieczkę po całym kampusie uczelni.

      Droga powrotna nie dłużyła się, bo część uczniów po takiej dawce emocji przysypiała w autobusie.

      Już nie długo wracamy tam, będzie kolejna relacja....:)

     • Lekcja geografii w Międzyzdrojach

     • W dniach 19-22 stycznia 2023 roku odbyła się wycieczka krajoznawcza klas pierwszych do Międzyzdrojów. Wyprawa była nagrodą za bardzo wysokie oceny i nienaganne zachowanie. Na wyprawę pojechali: Nastia i Aja z klasy 1D oraz Timur i Wiaczesław z klasy 1B. Organizatorem wycieczki był prof. Michał Grzegorek. 

      W czwartek po lekcjach uczestnicy wyruszyli z Warszawy, by po długiej podróży dotrzeć na Wyspę Wolin - do uroczego kurortu nadmorskiego - Międzyzdrojów. Piątkowy poranek uczestnicy rozpoczęli od spaceru brzegiem Morza Bałtyckiego i obserwacji otaczającej przyrody. Przy śpiewie mew i łagodnym szumie fal morskich można było skorzystać z walorów zdrowotnych Bałtyku wdychając duże ilości jodu i soli morskich zawartych w bryzie. Następnie uczestnicy udali się na wycieczkę w okolicę - odwiedzili między innymi cesarskie kąpielisko Niemiec - Heringsdorf oraz uroczą plażę w Świnoujściu, należącą do najszerszych plaż na terenie Polski (o szerokości przekraczającej 100 metrów). Następnie wysłuchali informacji geograficznych o porcie świnoujskim i jego roli w połączeniach pasażerskich z Danią i Szwecją oraz znaczeniu międzynarodowym jako awanportu Szczecina w handlu światowym. Atrakcją pobytu na Wyspie Uznam była przeprawa promowa z Wyspy Wolin i z powrotem, która już niebawem (w maju 2023 roku) zostanie zastąpiona planowanym połączeniem drogowym przeprowadzonym w tunelu (widzieliśmy gotowy tunel). Zachwyciła nas architektura drewnianych willi zlokalizowanych w strefie nadmorskiej południowego Bałtyku. W jednej takiej willi mieliśmy przyjemność być zakwaterowani (w Willi Neos około 100 metrów od morza). Po długim dniu wypełnionym po brzegi spacerami sen był najlepszym sposobem na regenerację sił. 

      W sobotę naszą uwagę skupiliśmy na Wolińskim Parku Narodowym, z którym sąsiadują Międzyzdroje. Podziwialiśmy puszczę bukową, która odsłoniła przed nami unikalną atrakcję - rezerwat pokazowy żubrów. Dowiedzieliśmy się jak żyją te największe ssaki lądowe Europy, mogliśmy podziwiać ich piękno i poczuć się trochę jak w Puszczy Białowieskiej, gdzie znajdują się ich główne siedliska. W rezerwacie obserwowaliśmy żyjące w wielkich klatkach orły bieliki, które są symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Ale czymże byłaby wizyta w parku Wolińskim bez odwiedzenia klifów? Mieliśmy możliwość spaceru jednym z wyższych klifów i podziwiania rozległej panoramy Zatoki Pomorskiej i plaży z dużej wysokości. Na trasie naszego zwiedzania pojawiły się także bunkry. Po zejściu z klifu zmieniliśmy diametralnie punkt widzenia i naszym oczom ukazało się piękno wybrzeża widziane z poziomu morza. Tego dnia wzmagał się wiatr, doświadczaliśmy coraz silniejszych jego podmuchów, raczyliśmy się spektaklem łamiących się i wydających donośne dźwięki fal, podziwialiśmy bałwany piany morskiej i wdychaliśmy dobroczynne aerozole bałtyckie. W sobotnie popołudnie z pewnością było nimi nasycone powietrze, co dało się wyraźnie poczuć stojąc na końcu blisko 400-metrowej długości budowli molo. Po zakupach pamiątek, po odwiedzeniu urokliwego acz niewielkiego portu z małymi kutrami i wędzarnią ryb wydobywającą niesamowite zapachy aromatycznych ryb morskich - przyszedł czas na pakowanie. Wieczorem zaplanowaliśmy rozrywkę - wspólnie graliśmy w grę karcianą dobble oraz tańczyliśmy w rytm muzyki korzystając z programu internetowego just dance - umożliwiającego naukę kroków tanecznych. Zabawy było co niemiara. Wreszcie zmęczeni wszyscy udali się na odpoczynek nocny do swoich pokoi. W niedzielę rano, po krótkim spacerze brzegiem morza i obserwacji przypływu, wyruszyliśmy przed godziną 9-tą w stronę Warszawy. Zatrzymaliśmy się w Szczecinie bezpośrednio przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba, by nie tylko podziwiać piękno tej budowli gotyckiej i sąsiadującego z nią Zamku Książąt Pomorskich, ale również by uczestniczyć we Mszy Świętej (dla chętnych). Po Mszy wyruszyliśmy w dalszą podróż, by po godzinie 17:15 dotrzeć do Warszawy. Opiekun wycieczki odprowadził nas do internatu, przekazał w ręce wychowawców i tym samym wycieczka przeszła do historii. Spektakularne panoramy pobrzeża oraz kojący szum morza jeszcze długo będą nam towarzyszyły podczas wspomnień tej wspaniałej przygody! Dziękujemy w szczególności p. Prof. Kazimierzowi Korabowi oraz Wychowawczyni Klas 1B i 1D p. Prof. Annie Olejarczyk za zgodę na udział w wycieczce i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej wyprawie. A innym Uczniom naszej Szkoły możemy tylko powiedzieć, że warto zadbać o wysokie oceny i bardzo dobre zachowanie, by móc cieszyć się taką nagrodą!

       

     • Lekcja wychowawcza

     • Tematem godziny wychowawczej w klasach 2 b i 2 d przeprowadzonej przez Panią Ewę Michałowską, psychologa szkolnego był problem E - hazardu i gier online. Zadaniem uczniów podzielonych na grupy było zestawienie ze sobą kart trików ( przekazów, jakimi posługują się twórcy gier i kasyna online, zachęcając młodych ludzi do zaangażowania się w wirtualny świat gier) z kartami faktów ( sprawdzonymi i popartymi wiedzą ekspercką informacjami dotyczącymi psychologicznych mechanizmów wykorzystywanych przez przemysł hazardowy i twórców gier). Młodzież wspaniale współpracowała i wytrwale rozwiązywała zadanie

     • Wycieczka

     • 2 grudnia, klasy IIa i IIc odbyły z Panią Paulą Magierą wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik.

     • Wycieczka do Muzeum Narodowego

     • W piątek 25 listopada klasy 2a i 2b pod opieką pań profesor Anny Kosiarskiej i Agnieszki Mycyk udały się na wycieczkę do Muzeum Narodowego. Celem wizyty było poznanie uczniów z arcydziełami malarstwa polskiego, których tematem są wydarzenia historyczne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od galerii średniowiecznej, gdzie podziwialiśmy pietę z Lubiąża i  analizowaliśmy na dyptyku wydarzenia z życia świętej Jadwigi śląskiej. Jako że obie klasy na lekcjach historii omawiają wielką wojnę z zakonem krzyżackim, punktem centralnym wycieczki był obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Podziwialiśmy również dużo wcześniejszy , współczesny przedstawionym wydarzeniom , renesansowy obraz " Bitwa pod Orszą". Na podstawie obrazów Jana Matejki i Józefa Simmlera poznaliśmy historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Przemierzając galerie, zatrzymywaliśmy się także przy eksponatach omawianych na lekcjach literatury. Nie zabrakło więc obrazów Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Oglądając "Piaskarzy" Aleksandra Gierymskiego, wspominaliśmy spacery Wokulskiego po Powiślu. Kulturę sarmacką omawialiśmy na przykładzie portretów trumiennych i pasów kontuszowych. I to tylko wycinek naszego spaceru. Muzeum olśniło nas bogactwem zbiorów i ich wspaniałą ekspozycją. Na pewno będziemy tam wracać. Czas na kolejne klasy. 

     • Wycieczka krajoznawcza

     • W sobotę dnia 5 listopada 2022 roku uczennice i uczniowie z klas  1C, 2C,3C i 2 D naszego liceum wybrali  się wraz z opiekunami p. prof. Laurą Markowska i p. prof. Michałem Grzegorkiem na wycieczkę przyrodniczą. W planach było zwiedzanie Muzeum Geologicznego i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który jest   jednym  z trzech  najstarszych, a jednocześnie najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce.

      Pogoda i złośliwe chochliki pokrzyżowały nieco nasze plany, bo zrealizowaliśmy nie wszystkie  punkty naszego programu. Musieliśmy przełożyć lekcję w Muzeum, ale wizyta w Łazienkach Królewskich i  Ogrodzie Botanicznym połączona z rozpoznawaniem roślin, krzewów i drzew podobała się nie tylko klasie 2C, która obecnie omawia na lekcjach zagadnienia z botaniki.  Ogród położony w bezpośrednim sąsiedztwie Łazienek Królewskich, Belwederu i Zamku Ujazdowskiego, jest pięknym historycznym parkiem ze wspaniałymi zbiorami rodzimej i obcej flory.

      Szczególnie cenne są rosnące tu gatunki zagrożone i ginące. Wyjątkowy klimat tworzą również majestatyczne stare drzewa; niektóre, jak miłorząb chiński czy buk pospolity, mają 200 lat. Łącznie zgromadzono tu około 5000 gatunków i odmian należących do około 200 rodzin. W tym około 1050 taksonów drzew i krzewów.

      Główne kierunki prac prowadzonych w Ogrodzie Botanicznym podporządkowane są jego podstawowej funkcji, czyli ochronie różnorodności biologicznej. Ogród wspiera działania związane z wdrażaniem zadań Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt będących przedmiotem międzynarodowego handlu.

      Spacerując alejkami ogrodu widzieliśmy przygotowania do otwarcia wystawy w dniu

      11 listopada : Magiczny Botaniczny – inspirowanej  światem roślin i zwierząt.

       Przez całą jesień i zimę, o zmroku, Ogród Botaniczny UW snuł będzie  czarodziejską opowieść o świecie roślin i zwierząt. Wszystko za sprawą tysięcy lampek, które ułożone w spektakularne konstrukcje,

      Do przygotowania wystawy użyto ponad milion dwieście tysięcy energooszczędnych lampek, tak, by po zmroku Ogród Botaniczny będzie się zamieniał w ogród świateł, będzie można podziwiać rzeźby świetlne, przedstawiające między innymi mamuta naturalnych rozmiarów, gigantyczną wiewiórkę  i wiele innych zwierząt i różnych roślin.

      Ogród jest wspaniałym azylem dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury, wytchnienia od zgiełku miasta.

      Mimo, że aura nam nie sprzyjała, wszyscy w dobrych humorach i głodni wracaliśmy na obiad do internatu.

       

     • Wycieczka w Tatry

     • W dniach 20-23 października 2022 roku odbyła się wycieczka w Tatry w kameralnym gronie 5-ciu osób. Uczestnikami byli Uczniowie naszego Liceum - Uliana, Iwanna, Maks i Władysław. Opiekę nad wyprawą sprawował nauczyciel geografii - p. prof. Michał Grzegorek. Uczestnicy wyjechali w czwartek po lekcjach z Warszawy, by po nieco ponad 6-ciogodzinnej podróży dotrzeć do Zakopanego. Po przyjeździe dało się odczuć niskie temperatury typowe dla regionu tatrzańskiego, termometr wskazywał minus 3 stopnie Celsjusza. Po zakupach produktów spożywczych uczestnicy wyprawy udali się do Ośrodka Wypoczynkowego Szpulki, który stał się miejscem zakwaterowania i bazą wypadową wycieczki. Następnego dnia, po wczesnej pobudce o godz. 6:00 wybraliśmy się do Palenicy Białczańskiej, skąd ruszyliśmy w pieszą wyprawę. Za Wodogrzmotami Mickiewicza obraliśmy szlak zielony, który poprowadził nas wprost do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pokrzepieniem w trudach wyprawy była smaczna szarlotka serwowana przez obsługę schroniska. Następnie, nabierając wysokości, co chwilę zatrzymywaliśmy się na szlaku niebieskim by podziwiać niesamowitą panoramę Pięciu Stawów z góry. Po przejściu grzbietu Świstówki widok zdominowało Jezioro Morskie Oko oraz widoczny w jego tle kontur najwyższego szczytu Polski - Rysów. Długa trasa powrotna ze schroniska nad Morskim Okiem była okazją do podzielenia się wrażeniami z wyprawy. 

      Kolejnego dnia wybraliśmy się do Doliny Kościeliskiej. Poznaliśmy jej wapienne pochodzenie, bogate dzieje geologiczne, lecz zapragnęliśmy przekonać się namacalnie jak zbudowane są jej skały i jaką mają strukturę. Temu służyła ekspedycja do wnętrza Jaskini Raptawickiej. Pokonaliśmy strome podejście z łańcuchami i skorzystaliśmy z drabinki, przy pomocy której dostaliśmy się do wnętrza pieczary. Miłą niespodzianką okazało się wąskie przejście pomiędzy drugą a trzecią salą Jaskini Raptawickiej, które trzeba było pokonać przeczołgując się przez wąskie i ledwo mieszczące sylwetkę grotołazów otwory. Sobotnie popołudnie zdało się kapryśne pod względem pogody, lecz naszą odpowiedzią na mżawkę i stopniowo przybierające na sile opady była wycieczka na pobliską Słowację. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kąpielisku termalnym w Chochołowie - choć tylko w celach podziwiania tego miejsca z perspektywy holu. Miłym i smacznym akcentem była bacówka w okolicach Doliny Chochołowskiej, w której grzejąc się przy palenisku kosztowaliśmy miejscowych oscypków z grilla z żurawiną. 

      W niedzielę wyruszyliśmy dość wcześnie, by po ponad 2-godzinnej podróży zatrzymać się w Krakowie. Nauczyciel zaprowadził nas do Kościoła Mariackiego, pokazał ołtarz Wita Stwosza i zachęcił do pozostania na Mszy Świętej. W południe dało się usłyszeć charakterystyczną melodię hejnału, rozpływającą się po rynku w promieniach gorącego słońca i w gwarze tłumu turystów kręcących się po krakowskiej starówce. 

      Droga powrotna była okazją do drzemki, odpoczynku po trudach wyprawy, choć trzeba przyznać, że tego rodzaju trudy i aktywne spędzanie czasu należą do tych najprzyjemniejszych. Długo jeszcze w naszej pamięci pozostanie widok tatrzańskich dolin, granitowych szczytów czy półmrocznych jaskiń. Dziękujemy za możliwość wyjazdu Dyrekcji Szkoły oraz Wychowawcom Klasowym. Mamy cichą nadzieję, że tatrzańskie szlaki jeszcze nie jedno oblicze odkryją przed nami w przyszłości.

     • 10-lecie PLON-Klasyk

     • 14 października 2022 roku, w Dniu Edukacji Narodowej, odbyły się uroczystości 10-lecia istnienia Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego KLASYK. W części pierwszej mieliśmy honor gościć  Panią Agatę Kornhauser-Dudę, Pierwszą Damę Rzeczypospolitej Polskiej - por. Dzień Nauczyciela w polonijnym liceum \ Małżonka Prezydenta \ Aktywność \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Prezydentowej towarzyszył min. Andrzej Dera, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sprawujący nadzór m.in. nad Biurem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.  

      W części drugiej wystąpili minister Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty, która odczytała okolicznościowy list Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Wykład na temat solidarnościowego rodowodu PLON KLASYK wygłosił prof. dr hab. Jan Żaryn. 

      W części trzeciej poświęconej Boskiej Komedii Dantego Ks. Prof. dr hab. Bp Jacek Grzybowski wygłosił wykład, Boska komedia jako źródło inspiracji dla współczesnej debaty filozoficznej.
      Dokładniejsze sprawozdanie z uroczystości zostanie przedstawione w najbliższym czasie".  

     • Wycieczka krajoznawczo-naukowa

     • Dnia 5 października 2022 roku odbyła się wycieczka krajoznawczo-naukowa do Puszczy Kampinoskiej. W wyprawie udział wzięły cztery klasy trzecie oraz klasa 2C. Opiekunami wycieczki byli: p. dyr. prof. Anna Kosiarska (pomysłodawca wyprawy), p. prof. Laura Markowska, p. prof. Wojciech Russ oraz p. prof. Michał Grzegorek (współorganizator). Po śniadaniu uczestnicy wyruszyli spod Szkoły, po długiej podróży komunikacją miejską (autobusami i dwoma liniami metra) dotarli do miejscowości Truskaw, skąd rozpoczęła się piesza wyprawa. Zaraz na początku, po przekroczeniu granicy Kampinoskiego Parku Narodowego, uczniowie wysłuchali naukowych informacji o parku - o jego powstaniu, geografii, florze i faunie, historii. Po wprowadzeniu teoretycznym do eksploracji parku, rozpoczęła się część praktyczna - spacer. W pierwszej kolejności wybrany został szlak czarny o długości blisko 5 km prowadzący do cmentarza w Palmirach. Po drodze uczestnicy mieli możliwość podziwiania różnych ekosystemów, czasem w bardzo bliskiej odległości od bagien i mokradeł pojawiały się suche stanowiska wydm porośniętych borem sosnowym. Głębszej penetracji terenu pod kątem biologicznym dokonała grupa uczniów rozszerzających ten przedmiot na maturze (w szczególności klasa 2C) pod opieką p. prof. Laury Markowskiej. Doświadczyli oni swoistej lekcji przyrody w terenie, oglądali i fotografowali rozmaite gatunki świata roślin i wysłuchali ciekawych opowieści o botanice w wykonaniu pani Profesor. W dalszej części spaceru udało się usłyszeć nieco geograficznych wiadomości o krajobrazie polodowcowym oraz glebach Kampinoskiego Parku, które przedstawił p. prof. Michał Grzegorek. Po długiej wędrówce czarnym szlakiem dotarliśmy do cmentarza w Palmirach, przed którym dawkę cennych historycznych wiadomości przedstawili nauczyciele tego przedmiotu: p. prof. Anna Kosiarska i p. prof. Wojciech Russ. Naukowego charakteru wycieczki dopełniło odwiedzenie muzeum, które w przejmujący sposób ukazało ogrom cierpień, jakich doznali w tym miejscu w latach 40-stych XX wieku wybitni Polacy z rąk niemieckiego okupanta. Po odpoczynku śródleśnym, przeznaczonym głównie na konsumpcję prowiantu odebranego po śniadaniu w stołówce, rozpoczęliśmy podróż powrotną do Truskawia. Droga powrotna prowadziła szlakiem niebieskim o długości ponad 3 km. Po wyjściu z Puszczy Kampinoskiej uczestnicy i opiekunowie wrócili komunikacją miejską do internatu. Możemy mieć pewność, że wycieczka na długo zapadnie w pamięci, doświadczenie przyrody pozwoliło oderwać się nam od szkolnej ławki a wszelkie informacje naukowe podane podczas wyprawy rozwinęły naszą wiedzę na temat tego jakże interesującego fragmentu Mazowsza, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.

     • PODZIĘKOWANIE

     • Społeczność PLON-KLASYK kieruje wyrazy wdzięczności i podziękowania dla Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą - Pana Jana Dziedziczaka za umożliwienie udziału w koncercie organizowanym przez Fundację " Pomoc Polakom na Wschodzie" z udziałem orkiestry MŁODZI - POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego inaugurującego uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźsctwie.

  • Kontakty

   • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
   • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
   • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 •