W dniach 19-22 stycznia 2023 roku odbyła się wycieczka krajoznawcza klas pierwszych do Międzyzdrojów. Wyprawa była nagrodą za bardzo wysokie oceny i nienaganne zachowanie. Na wyprawę pojechali: Nastia i Aja z klasy 1D oraz Timur i Wiaczesław z klasy 1B. Organizatorem wycieczki był prof. Michał Grzegorek.
W czwartek po lekcjach uczestnicy wyruszyli z Warszawy, by po długiej podróży dotrzeć na Wyspę Wolin - do uroczego kurortu nadmorskiego - Międzyzdrojów. Piątkowy poranek uczestnicy rozpoczęli od spaceru brzegiem Morza Bałtyckiego i obserwacji otaczającej przyrody. Przy śpiewie mew i łagodnym szumie fal morskich można było skorzystać z walorów zdrowotnych Bałtyku wdychając duże ilości jodu i soli morskich zawartych w bryzie. Następnie uczestnicy udali się na wycieczkę w okolicę - odwiedzili między innymi cesarskie kąpielisko Niemiec - Heringsdorf oraz uroczą plażę w Świnoujściu, należącą do najszerszych plaż na terenie Polski (o szerokości przekraczającej 100 metrów). Następnie wysłuchali informacji geograficznych o porcie świnoujskim i jego roli w połączeniach pasażerskich z Danią i Szwecją oraz znaczeniu międzynarodowym jako awanportu Szczecina w handlu światowym. Atrakcją pobytu na Wyspie Uznam była przeprawa promowa z Wyspy Wolin i z powrotem, która już niebawem (w maju 2023 roku) zostanie zastąpiona planowanym połączeniem drogowym przeprowadzonym w tunelu (widzieliśmy gotowy tunel). Zachwyciła nas architektura drewnianych willi zlokalizowanych w strefie nadmorskiej południowego Bałtyku. W jednej takiej willi mieliśmy przyjemność być zakwaterowani (w Willi Neos około 100 metrów od morza). Po długim dniu wypełnionym po brzegi spacerami sen był najlepszym sposobem na regenerację sił.
W sobotę naszą uwagę skupiliśmy na Wolińskim Parku Narodowym, z którym sąsiadują Międzyzdroje. Podziwialiśmy puszczę bukową, która odsłoniła przed nami unikalną atrakcję - rezerwat pokazowy żubrów. Dowiedzieliśmy się jak żyją te największe ssaki lądowe Europy, mogliśmy podziwiać ich piękno i poczuć się trochę jak w Puszczy Białowieskiej, gdzie znajdują się ich główne siedliska. W rezerwacie obserwowaliśmy żyjące w wielkich klatkach orły bieliki, które są symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Ale czymże byłaby wizyta w parku Wolińskim bez odwiedzenia klifów? Mieliśmy możliwość spaceru jednym z wyższych klifów i podziwiania rozległej panoramy Zatoki Pomorskiej i plaży z dużej wysokości. Na trasie naszego zwiedzania pojawiły się także bunkry. Po zejściu z klifu zmieniliśmy diametralnie punkt widzenia i naszym oczom ukazało się piękno wybrzeża widziane z poziomu morza. Tego dnia wzmagał się wiatr, doświadczaliśmy coraz silniejszych jego podmuchów, raczyliśmy się spektaklem łamiących się i wydających donośne dźwięki fal, podziwialiśmy bałwany piany morskiej i wdychaliśmy dobroczynne aerozole bałtyckie. W sobotnie popołudnie z pewnością było nimi nasycone powietrze, co dało się wyraźnie poczuć stojąc na końcu blisko 400-metrowej długości budowli molo. Po zakupach pamiątek, po odwiedzeniu urokliwego acz niewielkiego portu z małymi kutrami i wędzarnią ryb wydobywającą niesamowite zapachy aromatycznych ryb morskich - przyszedł czas na pakowanie. Wieczorem zaplanowaliśmy rozrywkę - wspólnie graliśmy w grę karcianą dobble oraz tańczyliśmy w rytm muzyki korzystając z programu internetowego just dance - umożliwiającego naukę kroków tanecznych. Zabawy było co niemiara. Wreszcie zmęczeni wszyscy udali się na odpoczynek nocny do swoich pokoi. W niedzielę rano, po krótkim spacerze brzegiem morza i obserwacji przypływu, wyruszyliśmy przed godziną 9-tą w stronę Warszawy. Zatrzymaliśmy się w Szczecinie bezpośrednio przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba, by nie tylko podziwiać piękno tej budowli gotyckiej i sąsiadującego z nią Zamku Książąt Pomorskich, ale również by uczestniczyć we Mszy Świętej (dla chętnych). Po Mszy wyruszyliśmy w dalszą podróż, by po godzinie 17:15 dotrzeć do Warszawy. Opiekun wycieczki odprowadził nas do internatu, przekazał w ręce wychowawców i tym samym wycieczka przeszła do historii. Spektakularne panoramy pobrzeża oraz kojący szum morza jeszcze długo będą nam towarzyszyły podczas wspomnień tej wspaniałej przygody! Dziękujemy w szczególności p. Prof. Kazimierzowi Korabowi oraz Wychowawczyni Klas 1B i 1D p. Prof. Annie Olejarczyk za zgodę na udział w wycieczce i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej wyprawie. A innym Uczniom naszej Szkoły możemy tylko powiedzieć, że warto zadbać o wysokie oceny i bardzo dobre zachowanie, by móc cieszyć się taką nagrodą!