• Aktualności

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – świętujemy razem!
     • 08.05.2022
     • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z tej okazji w naszym internacie został zorganizowany piknik, który rozpoczął się uroczystym wniesieniem flagi, odśpiewaniem Hymnu Polski oraz krótkim przemówieniem wychowawcy. 

      Drugą część świętowania uczniowie spędzili na grillowaniu i zajadaniu smakołyków, zespołowych grach i zabawach. 

      Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów i tańców, które trwały aż do zmroku. 

     • Wycieczka - Podkowa Leśna
     • 04.05.2022
     • Na koniec przerwy świątecznej uczniowie wybrali się na wycieczkę do miasta - ogrodu Podkowy Leśnej. Wyprawa miała charakter historyczno -krajoznawczy. Przy zabytkowym neorenesansowym dworcu kolejki WKD uczniowie poznali historię i założenia miasta -ogrodu. W parku przyjaźni polsko -węgierskiej dowiedzieli się o okupacyjnych dziejach Podkowy i jej mieszkańców. Następnie przeszliśmy do kościoła pw. św Krzysztofa , który jak na Podkowę przystało jest kościołem - ogrodem, by podziwiać w jego wnętrzu unikalny obraz i witraże Jana Henryka Rosena. Nasz spacer wiódł wzdłuż alei lipowych wśród przepięknych zabytkowych willi z różnych epok. Zatrzymaliśmy się przy modrzewiowej willi Aidzie z końca XIX wieku, będącej  pałacykiem myśliwskim Lilpopów  i przy zabytkowym Kasynie, którego architektura nawiązuje do przedwojennego szwajcarskiego kurortu Vichy. Dwugodzinny spacer zakończyliśmy w Stawisku w muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, gdzie zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci. 

     • Święta Wielkanocne 2022
     • 20.04.2022
     • Wielkanoc 2022

      Trzy dni pieczenia ciast. Święconka w dwóch dużych koszach. I kilka wersji harmonogramu, w zależności od pogody. Do takich Świąt należało się przecież przygotować! 

      Nie wszyscy nasi uczniowie mogli wrócić do domów. Choć niejedna łza zakręciła się w oku i nie raz pozostawało tylko razem pomilczeć, to mimo wszystko, dzięki zaangażowaniu wielu osób, Wielkanoc 2022 możemy podsumować naprawdę pozytywnie! Pięknie udekorowane i bardzo smacznie zastawione stoły spajały i integrowały naszą niemal pięćdziesięcioosobową grupę, jak przystało na porządne Święta. :) Nie zbrakło czasu, żeby spokojnie usiąść i porozmawiać, okazji żeby się lepiej poznać, przestrzeni na wspólną modlitwę oraz aktywności, żeby rozruszać ciało i przewietrzyć umysł. :) Turnieje i rozgrywki, wycieczki piesze i rowerowe, czy wspólne seanse filmowe wypełniły świąteczne dni i dały możliwość, żeby uniknąć nudy. 

      Bardzo dziękujemy kadrze szkoły i internatu za przygotowania oraz obecność, a wychowankom za zaangażowanie i chęci do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Alleluja!

     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ
     • 02.03.2022
     • Szanowni Państwo,

      W klasach I-III Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Klasyk mamy z lat ubiegłych około 70 uczniów z Ukrainy oraz przyjmujemy nowych uczniów-uchodźców, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku. Apelujemy o pomoc finansową z dwu powodów. Rodzice dotychczasowych uczniów uczestniczyli w niewielkiej części kosztów, ale na skutek obecnej agresji rosyjskiej na Ukrainę w większości przypadków utracili pracę i mieszkanie. Bez ich pomocy finansowej szkoła nie może funkcjonować. Równocześnie rodzice uczniów=uchodźców nie wnoszą żadnych opłat. Dlatego potrzebujemy nowych źródeł wsparcia finansowego. Uczniowie otrzymują naukę w liceum (w tym programy wyrównawcze), zakwaterowanie w internacie i codzienne wyżywienie (wszyskie trzy posiłki).
      Dane:
      Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”, nr konta: 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790.

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
     • 23.03.2022
     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza uczennica klasy 1 A, Anna Koltsowa, zdobyła wyróżnienie w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczne go pt. "Kwiaty późnego lata i jesieni". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Edukacyjno Artystyczny Przygoda w Rybniku. Ania interesuje się sztuką od dawna. W Kazachstanie uczęszczała do szkoły artystycznej, gdzie najbardziej przypadło Jej do gustu właśnie malowanie.

     • Studniówka 2022
     • 22.03.2022
     • W dniu 26 lutego 2022 r. przy ul. Matuszewskiej 20  w Warszawie w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym ,,Klasyk" o godzinie 17:00 rozpoczął się bal studniówkowy klas trzecich.

      Bal został otwarty przez maturzystów z klasy 3b i 3 d.  Pan Prezes Kazimierz Korab złożył życzenia wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom. Po czym maturzyści tradycyjnie zatańczyli poloneza i walca

      W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klas pierwszych przedstawiając spektakl z wybranymi scenami z  ,,Dziadów" Adama Mickiewicza.

      Najbardziej oczekiwanym było wystąpienie uczennicy klasy 3c Basi Bass, która zaśpiewała piosenki w języku ukraińskim.

      Jedną z najciekawszych atrakcji było przygotowanie przez uczniów klas drugich w prezencie dla klas trzecich nagrania wideo, które prezentowało zabawne scenki z czasu kiedy nauka było prowadzona w sposób zdalny. Sparodiowani zostali zarówno nauczyciele jak i uczniowie.                                                                                        

      Pod koniec części oficjalnej przedstawiciele klas trzecich wręczyli kwiaty wychowawcom klas trzecich t.j. Pani Karolinie Madejskiej i Panu Kamilowi Cichowskiemu. Następnie wszyscy udali się na  uroczysty poczęstunek.

       Po kolacji rozpoczęto zabawę do późnych godzin nocnych. Dyskoteka szkolna trwała nieprzerwanie do godziny 24:00, wówczas podano tort.

      Studniówka okazała się wyjątkowym wydarzeniem, które maturzyści zapamiętają na długo.

     • W hołdzie Ojcom Niepodległości
     • 12.11.2021
     • W przeddzień Święta Niepodległości klasa 2 a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego
      i spacer Alejami Ujazdowskimi. Podczas spaceru poznawaliśmy budynki Warszawy powstałe
      w okresie II Rzeczypospolitej i zapoznawaliśmy się z postaciami  i zasługami Ojców  Polski Odrodzonej.

     • MATURY 2021 w PLON Klasyk.
     • 10.09.2021
     • 10 września 2021 OKE ogłosiła wyniki egzaminów poprawkowych, do których przystąpiło 4 uczniów PLON Klasyk. W sumie w 2021 roku na 39 uczniów maturzystów naszej szkoły egzaminy maturalne zdało 37 osób. Nie zdały tylko dwie osoby. Oznacza to, że maturę zdało 95% maturzystów naszej szkoły. Przypomnijmy, że w tym roku w całym kraju maturę zdało 74,5% maturzystów szkół publicznych