• PODZIĘKOWANIE

     • Społeczność PLON-KLASYK kieruje wyrazy wdzięczności i podziękowania dla Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą - Pana Jana Dziedziczaka za umożliwienie udziału w koncercie organizowanym przez Fundację " Pomoc Polakom na Wschodzie" z udziałem orkiestry MŁODZI - POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego inaugurującego uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźsctwie.

     • Ku pamięci i przestrodze: 1 i 17 września – początek II wojny światowej


     • Dnia 16 września 2022 r. w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Matuszewskiej 20 odbyło się uroczyste odebranie przysięgi od uczniów z klas pierwszych. Uroczystość została połączona z obchodami ku pamięci sowieckiej i nazistowskiej agresji z dnia 1 i 17 września 1939 roku.
      Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Jako pierwszy głos zabrał  Dyrektor szkoły - Prof. Kazimierz Korab, który w wzruszający sposób wyraził swoją dezaprobatę względem wojny i wszelkiej agresji. Prezes porównywał aktualną sytuację na Ukrainie z wydarzeniami, które miały miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Tuż po tym owocnym przemówieniu, odbyło się odebranie ślubowania od uczniów klas pierwszych. Rotę przysięgi przeczytała Pani Karolina Madeńska. Kolejnym etapem było przypomnienie z wojny obronnej w 1939 roku. Chór uczniów klas pierwszych i nauczyciela historii Wojciecha Russa zaśpiewał piosenkę ,, Dnia 1 września ''. Całość była przeprowadzona w sposób konkretny i spójny. Taka formuła bardzo spodobała się młodzieży i każdy odebrał należna dawkę wiedzy i patriotyzmu.SprawozdanieDnia 16 września 2022 r. w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Matuszewskiej 20 odbyło się uroczyste odebranie przysięgi od uczniów z klas pierwszych. Uroczystość została połączona z obchodami ku pamięci sowieckiej i nazistowskiej agresji z dnia 1 i 17 września 1939 roku.Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Jako pierwszy głos zabrał Pan Prezes Kazimierz Korab, który w wzruszający sposób wyraził swoją dezaprobatę względem wojny i wszelkiej agresji. Prezes porównywał aktualną sytuację na Ukrainie z wydarzeniami, które miały miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Tuż po tym owocnym przemówieniu, odbyło się odebranie ślubowania od uczniów klas pierwszych. Rotę przysięgi przeczytała Pani Karolina Madeńska. Kolejnym etapem było przypomnienie z wojny obronnej w 1939 roku. Chór uczniów klas pierwszych i nauczyciela historii Wojciecha Russa zaśpiewał piosenkę ,, Dnia 1 września ''. Całość była przeprowadzona w sposób konkretny i spójny. Taka formuła bardzo spodobała się młodzieży i każdy odebrał należna dawkę wiedzy i patriotyzmu.

     • INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/23

     • Na zdjęciach połowa młodzieży szkolnej. Nie wszystkim udało się na czas otrzymać wizy i dotrzeć z dalekich stron do PLON Klasyk. Czekamy na nich, ale już od piątku zaczynamy naukę".

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     • Dnia 24 czerwca 2022 roku, o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Ksiecia Ziemowita w Warszawie  odbyła się uroczysta msza święta.  Następnie w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Klasyk przy ulicy Matuszewskiej 20 w Warszawie, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

      Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego odśpiewania hymnu państwowego.  Następnie Pan Dyrektor Kazimierz Korab wygłosił przemówienie, w którym podziękował nauczycielom, wychowawcom internatu oraz przede wszystkim młodzieży, która dzielnie poradziła sobie z trudami roku szkolnego. Podczas przemówienia Prezes użył pięknej metafory, w której porównał wspólnotę szkoły do rodzinnego ogniska, do którego każdy musi dokładać drewna, by podtrzymać ogień. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie świadectw z biało-czerwonym paskiem, dla najlepszych uczniów.

      Kolejnym etapem akademii była część artystyczna, którą otworzyli uczniowie klasy Ib. Zarecytowali oni wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pod tytułem ,,Wdzięczność”, był to wzruszający gest podziękowania nauczycielom. Następnie Anna Kolcowa, używając swojego zjawiskowego głosu zaśpiewała dwie piosenki. Pierwsza była w języku polskim, kolejna natomiast była po kazachsku. Oczywiście również nasz wspaniały teatr pod przewodnictwem Pani Profesor Karoliny Madeńskiej zaprezentował scenkę zatytułowaną „Egzamin”. Scena ta w sposób ironiczny zaprezentowała rozmowy z uczniami nie wypełniającymi wymogów postawionych przez dyrekcję szkoły. Na sam koniec części artystycznej reprezentanci klas 1 zaśpiewali piosenkę „Wakacje” kabaretu Otto. Piosenka wywołała ogromny entuzjazm zarówno wśród uczniów, jak i u nauczycieli. Całą uroczystość zakończyły przemówienia Pani Dyrektor Katarzyny Sochackiej i Kierownika internatu Marka Jureckiego.

      W trakcie całego spotkania z okazji zakończenia roku, towarzyszyła radości i nostalgia. Każdy z szerokim uśmiechem na twarzy podziwiał występy naszej zdolnej młodzieży i okazywał wdzięczność związaną z mijającym rokiem szkolnym.

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – świętujemy razem!

     • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z tej okazji w naszym internacie został zorganizowany piknik, który rozpoczął się uroczystym wniesieniem flagi, odśpiewaniem Hymnu Polski oraz krótkim przemówieniem wychowawcy. 

      Drugą część świętowania uczniowie spędzili na grillowaniu i zajadaniu smakołyków, zespołowych grach i zabawach. 

      Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów i tańców, które trwały aż do zmroku. 

     • Wycieczka - Podkowa Leśna

     • Na koniec przerwy świątecznej uczniowie wybrali się na wycieczkę do miasta - ogrodu Podkowy Leśnej. Wyprawa miała charakter historyczno -krajoznawczy. Przy zabytkowym neorenesansowym dworcu kolejki WKD uczniowie poznali historię i założenia miasta -ogrodu. W parku przyjaźni polsko -węgierskiej dowiedzieli się o okupacyjnych dziejach Podkowy i jej mieszkańców. Następnie przeszliśmy do kościoła pw. św Krzysztofa , który jak na Podkowę przystało jest kościołem - ogrodem, by podziwiać w jego wnętrzu unikalny obraz i witraże Jana Henryka Rosena. Nasz spacer wiódł wzdłuż alei lipowych wśród przepięknych zabytkowych willi z różnych epok. Zatrzymaliśmy się przy modrzewiowej willi Aidzie z końca XIX wieku, będącej  pałacykiem myśliwskim Lilpopów  i przy zabytkowym Kasynie, którego architektura nawiązuje do przedwojennego szwajcarskiego kurortu Vichy. Dwugodzinny spacer zakończyliśmy w Stawisku w muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, gdzie zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci. 

     • Święta Wielkanocne 2022

     • Wielkanoc 2022

      Trzy dni pieczenia ciast. Święconka w dwóch dużych koszach. I kilka wersji harmonogramu, w zależności od pogody. Do takich Świąt należało się przecież przygotować! 

      Nie wszyscy nasi uczniowie mogli wrócić do domów. Choć niejedna łza zakręciła się w oku i nie raz pozostawało tylko razem pomilczeć, to mimo wszystko, dzięki zaangażowaniu wielu osób, Wielkanoc 2022 możemy podsumować naprawdę pozytywnie! Pięknie udekorowane i bardzo smacznie zastawione stoły spajały i integrowały naszą niemal pięćdziesięcioosobową grupę, jak przystało na porządne Święta. :) Nie zbrakło czasu, żeby spokojnie usiąść i porozmawiać, okazji żeby się lepiej poznać, przestrzeni na wspólną modlitwę oraz aktywności, żeby rozruszać ciało i przewietrzyć umysł. :) Turnieje i rozgrywki, wycieczki piesze i rowerowe, czy wspólne seanse filmowe wypełniły świąteczne dni i dały możliwość, żeby uniknąć nudy. 

      Bardzo dziękujemy kadrze szkoły i internatu za przygotowania oraz obecność, a wychowankom za zaangażowanie i chęci do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Alleluja!

     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • Szanowni Państwo,

      W klasach I-III Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Klasyk mamy z lat ubiegłych około 70 uczniów z Ukrainy oraz przyjmujemy nowych uczniów-uchodźców, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku. Apelujemy o pomoc finansową z dwu powodów. Rodzice dotychczasowych uczniów uczestniczyli w niewielkiej części kosztów, ale na skutek obecnej agresji rosyjskiej na Ukrainę w większości przypadków utracili pracę i mieszkanie. Bez ich pomocy finansowej szkoła nie może funkcjonować. Równocześnie rodzice uczniów=uchodźców nie wnoszą żadnych opłat. Dlatego potrzebujemy nowych źródeł wsparcia finansowego. Uczniowie otrzymują naukę w liceum (w tym programy wyrównawcze), zakwaterowanie w internacie i codzienne wyżywienie (wszyskie trzy posiłki).
      Dane:
      Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”, nr konta: 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790.

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza uczennica klasy 1 A, Anna Koltsowa, zdobyła wyróżnienie w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczne go pt. "Kwiaty późnego lata i jesieni". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Edukacyjno Artystyczny Przygoda w Rybniku. Ania interesuje się sztuką od dawna. W Kazachstanie uczęszczała do szkoły artystycznej, gdzie najbardziej przypadło Jej do gustu właśnie malowanie.

     • Studniówka 2022

     • W dniu 26 lutego 2022 r. przy ul. Matuszewskiej 20  w Warszawie w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym ,,Klasyk" o godzinie 17:00 rozpoczął się bal studniówkowy klas trzecich.

      Bal został otwarty przez maturzystów z klasy 3b i 3 d.  Pan Prezes Kazimierz Korab złożył życzenia wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom. Po czym maturzyści tradycyjnie zatańczyli poloneza i walca

      W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klas pierwszych przedstawiając spektakl z wybranymi scenami z  ,,Dziadów" Adama Mickiewicza.

      Najbardziej oczekiwanym było wystąpienie uczennicy klasy 3c Basi Bass, która zaśpiewała piosenki w języku ukraińskim.

      Jedną z najciekawszych atrakcji było przygotowanie przez uczniów klas drugich w prezencie dla klas trzecich nagrania wideo, które prezentowało zabawne scenki z czasu kiedy nauka było prowadzona w sposób zdalny. Sparodiowani zostali zarówno nauczyciele jak i uczniowie.                                                                                        

      Pod koniec części oficjalnej przedstawiciele klas trzecich wręczyli kwiaty wychowawcom klas trzecich t.j. Pani Karolinie Madejskiej i Panu Kamilowi Cichowskiemu. Następnie wszyscy udali się na  uroczysty poczęstunek.

       Po kolacji rozpoczęto zabawę do późnych godzin nocnych. Dyskoteka szkolna trwała nieprzerwanie do godziny 24:00, wówczas podano tort.

      Studniówka okazała się wyjątkowym wydarzeniem, które maturzyści zapamiętają na długo.

     • W hołdzie Ojcom Niepodległości

     • W przeddzień Święta Niepodległości klasa 2 a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego
      i spacer Alejami Ujazdowskimi. Podczas spaceru poznawaliśmy budynki Warszawy powstałe
      w okresie II Rzeczypospolitej i zapoznawaliśmy się z postaciami  i zasługami Ojców  Polski Odrodzonej.

  • Kontakty

   • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
   • sekretariatplon@gmail.com
   • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
   • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych