• Wycieczka - Beskid Śląski

     • Tegoroczna końcówka października była wyjątkowo kapryśna pod względem pogody. Mimo wszystko, wyposażeni w ciepłe ubrania i zapał do zwiedzania, w dniach 25-29 października jako grupa 5-ciu uczniów z klasy 2D wraz z opiekunem - prof. Michałem Grzegorkiem wybraliśmy się na południe Polski by eksplorować pasmo Beskidu Śląskiego. Już od pierwszego dnia urzekała nas paleta kolorów jesieni, wszelkie odcienie złotej i pomarańczowej barwy wypełniały krajobraz łańcuchów górskich okolic Szczyrku, gdzie nocowaliśmy. W planie wycieczki były nie tylko 2 najpopularniejsze szczyty górskie do zdobycia (Skrzyczne i Klimczok), ale również miasteczka beskidzkie i ich walory. Zachwyciła nas architektura Pałacu Myśliwskiego Habsburgów w Wiśle, pełniącego obecnie funkcję informacji turystycznej. Wsłuchiwaliśmy się w szum najdłuższej polskiej rzeki - Wisły, która w mieście o tej samej nazwie jest cicho szemrzącym potokiem - tak różnym od potężnej rzeki, do jakiej przywykliśmy podczas poruszania się po Warszawie. Podziwialiśmy również położoną wysoko na wzgórzu zamkowym romańską rotundę św. Mikołaja i św. Wacława w Cieszynie, której słynną sylwetkę kojarzymy z rewersu banknotu 20-złotowego. Cieszyn roztaczał przed nami swój urok po obu stronach rzeki Olzy - polskiej i czeskiej. Pasma okolicznych gór były najlepiej widoczne z najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego - Skrzycznego (1257 m n.p.m.), gdzie wjechaliśmy kolejką krzesełkową. Na horyzoncie dostrzegliśmy Beskid Żywiecki, Beskid Mały a momentami podczas krótkich prześwitów w dali przebłyskiwały Tatry oraz Babia Góra. Widok z Klimczoka był równie porywający i pozwalał skupić się na detalach topografii Szczyrku i okolic. Wracając w niedzielę zatrzymaliśmy się w Katowicach, gdzie dla chętnych była możliwość skorzystania z Nauczycielem z Mszy Świętej w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Tę wycieczkę zapamiętamy na długo, a słoneczna pogoda w drodze powrotnej doskonale ilustrowała nasze nastroje. W porze kolacji dołączyliśmy do internatu, powróciwszy zregenerowani i w pełni sił witalnych z bagażem wspomnień i obrazami beskidzkiej jesieni w pamięci.

     • 15 X - Dzień Papieski

     • Co to był za... Dzień Papieski!

       

      15 października 2023 roku odbył się XXIII Dzień Papieski pod hasłem "Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia". W ramach obchodów Dnia Papieskiego uczniowie szkoły, wśród których są stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, pomagali w przygotowaniach i przebiegu miasteczka rodzinnego w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Płudach, organizowanego przez stypendystów Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej FDNT. Młodzież zaangażowała się w kiermasz ciast oraz zapewniła takie atrakcje jak malowanie twarzy, loteria, skręcanie balonów. Dzięki ogromnemu poświęceniu i zaangażowaniu uczniów, pomimo zimnej pogody, był to przepiękny Dzień Papieski, który zapamięta się z uśmiechem na twarzy!

     • Dzień Papieski

     • W przeddzień Dnia Papieskiego reprezentanci szkoły włączyli się w pomoc dla stypendystów Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w organizacji prezentacji wspólnoty w ramach XX rajdu rowerowego "Za papieżem na rowerze". Rajd zorganizowało Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące "Wyspa JPII". Uczniowie mieli możliwość zwiedzania muzeum, zapoznania się z historią Bitwy Warszawskiej oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz wzięcia udziału w konkursie wiedzy o świętym Papieżu Polaku. Również w trakcie tego wydarzenia powiedzieli kilka słów o sobie i życiu w szkole i internacie. 

     • Czersk

     • Dnia 29 września 2023 roku odbyła się wycieczka klas 2B i 2D do Góry Kalwarii i Czerska. Uczniowie po śniadaniu odebrali prowianty i wyruszyli w podróż. Z dworca kolejowego Warszawa Zoo mieliśmy bezpośredni pociąg do Góry Kalwarii. Spacerując po tym urokliwym miasteczku oddalonym ok. 40 km od Warszawy dowiedzieliśmy się wiele na temat jego historii, założeń urbanistycznych, gospodarki, ludności i zabytków. Wykład na temat zagadnień historycznych wygłosiła p. prof. Anna Kosiarska, a na temat geografii wypowiedział się p. prof. Michał Grzegorek. Opiekunowie wycieczki zabrali następnie uczestników na spacer do Czerska, gdzie rozpoczęło się zwiedzanie ruin zamku zniszczonego podczas potopu szwedzkiego. O burzliwych dziejach tego miejsca usłyszeliśmy od pani Profesor, która wprowadziła szeroki kontekst historyczny i zarysowałą tło czerskiej historii. Odpoczywając na rynku czerskim w oczekiwaniu na autobus, mieliśmy okazję obserwować intensywne prace sadownicze podczas zbiorów jabłek, skąd ten region słynie. Następnie wróciliśmy autobusem do Warszawy, pełni wrażeń i wiedzy. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

     • Pamiętamy - 18 IX

     • 18 września 2023 roku, nasza szkolna społeczność spotkała się, aby uroczyście uczcić pamięć tych, którzy polegli w walce o ojczyznę. Klasa 2A przypomniała tragiczne losy Polaków i opowiedziała o agresji niemiecko-sowieckiej wobec Polski. Usłyszeliśmy najbardziej znane utwory dokumentujące wojnę, takich autorów jak Krzysztof Kamil Baczyński, Władysław Broniewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Różewicz i Gustaw Herling-Grudziński.

     • Szlakiem Piastowskim

     • W dniach 2-4 czerwca odbyła się wycieczka szkolna do Wielkopolski. W wycieczce udział wzięło 25 uczniów o najwyższych średnich ocen i najlepszym zachowaniu. Opiekę sprawowali: p. prof. Alicja Markiewicz, p. prof. Tomasz Bartel i p. prof. Michał Grzegorek. 

      Pierwszego dnia swe uroki odkrył przed nami Poznań. W Muzeum Narodowym podziwialiśmy malarstwo polskie - poznaliśmy dzieła takich wybitnych artystów jak Matejko, Chełmoński, Podkowiński, Fałat czy Malczewski. Duże wrażenie zrobił na nas najcenniejszy obraz tego muzeum - jedyne dzieło impresjonistów w Polsce: Plaża w Pourville autorstwa Claude'a Moneta. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer na rynek, uczestniczyliśmy w tradycyjnym spektaklu, jakim był pokaz trykających się rogami koziołków na wieży ratuszowej w południe; zachwycaliśmy się pięknem barokowej architektury kościoła farnego a następnie poznaliśmy ciekawą historię Powstania Wielkopolskiego opowiedzianą przez panią przewodnik w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Ta placówka zrobiła na nas wrażenie, gdyż eksponaty były na wyciągnięcie ręki, mogliśmy poczuć się jak powstańcy walczący o polskość Wielkopolski ubierając stroje sprzed 100 lat, dzierżąc karabiny w ręku i doświadczając atmosfery tamtych lat. Już teraz nie obce są nam nazwiska takie jak Drzymała czy Paderewski. Po wrażeniach historycznych czas powrócić do rzeczywistości - a dokładniej do restauracji czeskiej Pyśna Chalupa przy rynku, gdzie czekał na nas wyśmienity lunch. Popołudniowy spacer po Ostrowie Tumskim dostarczył wielu cennych informacji z historii - odwiedziliśmy między innymi Katedrę Poznańską z grobami Mieszka I oraz króla Bolesława Chrobrego. Wieczorne zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu Victoria w Łubowie były ostatnimi punktami tego bogatego w wydarzenia dnia. Dość szybko, po wieczornym Apelu Jasnogórskim udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

      Drugiego dnia, w sobotę, celem naszej porannej wyprawy było Gniezno. Po odwiedzeniu Muzeum Początków Państwa Polskiego mieliśmy już pewne pojęcie na temat plemion zakładających naszą Ojczyznę, na temat Chrztu Polski. Po wysłuchaniu wykładu geograficznego o Pojezierzu Gnieźnieńskim i jego polodowcowej przeszłości oraz krajobrazie i ekonomice regionu - spacerkiem udaliśmy się pod Katedrę Gnieźnieńską - na miejsce mszy papieskiej św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w 1997 roku. Przeszliśmy przez słynne drzwi gnieźnieńskie, by wewnątrz Kościoła podziwiać piękny ołtarz, na którym w srebrnym sarkofagu spoczywają szczątki św. Wojciecha. Wizytę w Gnieźnie zakończyliśmy pysznymi pierogami w wielu smakach, które zaserwowała nam Pierogarnia Siódme Niebo. Po zjedzeniu obfitej porcji doskonale wiedzieliśmy skąd wzięła się nazwa tego przybytku. Drugą część dnia aż do obiadokolacji spędziliśmy na Polach Lednickich. Oddaliśmy się bez reszty atmosferze miejsca - były śpiewy i tańce w rytm katolickiej muzyki uwielbienia, były rozmowy z młodzieżą z innych państw, wspólna modlitwa, zabawy sportowe w gronie rówieśników, było przekazywane sobie nawzajem błogosławieństwo. Radość wypełniła głęboko nasze serca, co zresztą dało wyraz radosnym kołysaniom i przekazywaniu sobie iskierki Ducha Świętego po obiadokolacji w kręgu, gdy trzymaliśmy się za ręce.

      Trzeci dzień rozpoczął się od wycieczki do Biskupina. Muzeum Archeologiczne pod gołym niebem pozwoliło nam przenieść się w czasie do epok prehistorycznych - do epoki kamienia, brązu i żelaza. Na drodze spaceru spotkaliśmy ludzi jakby żywcem przeniesionych z tamtych zamierzchłych czasów. Wysłuchaliśmy opowieści snycerza, mincerza, garncarza, wikliniarza, bartnika i krzemieniarza o ich rzemiosłach. Zapoznaliśmy się z prostotą konstrukcji domów z drewna i gliny, krytych trzciną. W drodze powrotnej do Warszawy odwiedziliśmy Licheń, zjedliśmy obiad w Domu Pielgrzyma Arka, przeszliśmy w dowód wdzięczności Matce Boskiej za wycieczkę wokół ołtarza w charakterze wotywnym, chętni wdrapali się na wieżę obok bazyliki, a centralnym punktem pobytu w Licheniu była Msza Święta w nawie głównej Sanktuarium.

      Powrotna droga do Warszawy usłana była muzyką, niektórzy podchodzili do mikrofonu w autokarze i dali wyraz artystyczny swojej radości. Do celu wiózł nas kierowca - Pan Szymon - mistrz Polski w kick-boxingu. Żałujemy tylko jednego, że czas tak szybko płynął i wycieczka tak prędko się skończyła. Wspomnienia przeżytej radości, bogactwo wiedzy z historii, architektury i geografii regionu, przeżycia duchowe Lednicy i Lichenia pozostaną jednak z nami na długo! Jesteśmy przekonani, że warto się dobrze uczyć i wzorowo zachowywać - co otworzyło przed nami tak wspaniałą perspektywę, jaką była obecność na tej wycieczce. Niech będzie to zachęta dla pozostałych Uczniów, by włożyli całe swoje serce w naukę i dobre zachowanie w Szkole - bo warto!!!

       

     • Wycieczka - 2 maja

     • Dnia 2 maja 2023 roku społeczność Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Klasyk udała się na wycieczkę plenerową do Otwocka. Pociągiem SKM dojechaliśmy do stacji Świder, która nazwę swą zawdzięcza malowniczo płynącej w tych stronach rzece - celowi naszej eskapady. Opiekę nad Uczniami sprawowali p. prof. Klaudia Niemira i p. prof. Michał Grzegorek, który okraszał spacer ciekawostkami i informacjami na temat rzeki. Uczniowie między innymi dowiedzieli się, że rzeka Świder przez krótki okres czasu była granicą zaborów (po trzecim rozbiorze Polski), że przyrodą nadświdrzańską zachwycał się i inspirował włoski malarz Michał Elwiro Andriolli, który jako pierwszy poczynił ilustracje do Pana Tadeusza. Trasa wycieczki podążała szlakiem niebieskim, wzdłuż  rezerwatu przyrody doliny Świdra. Rzeka wiła się licznymi zakolami, niekiedy odsłaniając przed nami piaszczyste plaże, innym razem rozległe łąki, najczęściej zaś - leśne dukty nierzadko biegnące po stromych zboczach doliny. Pokonywanie różnicy wzniesień, wdrapywanie się na skarpy rzeczne i spacerowanie długimi ścieżkami doprowadziło nas finalnie do ujścia rzeki do Wisły. Po tym długim spacerze należał się nam odpoczynek - w miłych okolicznościach przyrody część uczniów zachwycała się panoramą oddalonej ponad 20-cia kilometrów od nas Warszawy, inni dostrzegali ślady działalności nadwiślańskich bobrów, inni wsłuchiwali się w spokojny nurt rzeki a część postanowiła odpoczywać mocząc nogi w płytkiej wodzie przy brzegu. Rozsiedliśmy się na skarpie i delektowaliśmy pięknem przyrody, która dopiero co obudziła się do życia ukazując swoje wiosenne oblicze. W drodze powrotnej skorzystaliśmy z komunikacji autobusowej. Pełni wrażeń po przebytych około 13 km pieszo obiad na naszej stołówce smakował tego dnia naprawdę wyjątkowo!

     • Wycieczka - 1 maja

     • Dnia 1 maja 2023 roku Uczniowie PLON Klasyk odwiedzili Pałac w Wilanowie. Blisko 60-osobową grupą udaliśmy się autobusami komunikacji miejskiej do Pałacu, gdzie czekały już na nas panie przewodniczki. O godzinie 10:30 eksplorację pałacu rozpoczęła pierwsza grupa, druga tura podjęła zwiedzanie kwadrans później. Wnętrza rezydencji króla Jana III Sobieskiego zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Co krok napotykaliśmy oryginalne pamiątki związanie z Królem i jego małżonką - Marysieńką, zachwycaliśmy się stylistyką barokową sali balowej czy sypialni królewskich, słuchaliśmy ciekawych opowieści obu pań przewodniczek, które podjęły się opieki obu tur naszej eskapady. Wśród nas znaleźli się ochotnicy, którzy chcieli przekonać się jak wygodny był strój szlachecki tamtych czasów - dzięki uprzejmości obsługi muzeum mogli przymierzyć stroje z epoki baroku. Interesujących opowieści i ciekawostek na temat wnętrz, ich przeznaczenia i dekoracji usłyszeliśmy naprawdę wiele. Pracownice oprowadzające nas po rezydencji pozwoliły również zrozumieć symbolikę dekoracji ujętą w rzeźbach, malarstwie czy architekturze wnętrz pałacowych. Na koniec zwiedzania mieliśmy możliwość podziwiania zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez dawnych mieszkańców pałacu. Po ponad godzinnym zwiedzaniu wyszliśmy z pałacu, by korzystając z słonecznej pogody móc oddać się relaksowi w ogrodach przypałacowych. Spacerowaliśmy nad jeziorem, podziwialiśmy ogrody barokowe i cieszyliśmy się promieniami mocnego słońca doskonale rozświetlającymi ogród kwiatowy. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: pani Ola, pan Mateusz i pan Michał, a całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki nieocenionej pomocy p. prof. Tomasza Bartla (dziękujemy!). Jesteśmy przekonani, że wiedza historyczna i artystyczna na temat pałacu, jego mieszkańców i całej epoki długo pozostanie w naszej pamięci i będzie procentować na lekcjach szkolnych z przedmiotów humanistycznych! 

     • Miłość i obowiązek

     • W dniu 31 marca klasy 2a i 3a udały się wraz z nauczycielką historii prof. Anną Kosiarską do
      Zamku Królewskiego, gdzie w Pałacu pod Blachą obejrzały wystawę poświęconą powstaniu
      styczniowemu z 1863 roku. Autorzy wystawy przeprowadzili nas chronologicznie od wydarzeń
      poprzedzających wybuch powstania ( pogrzeb generałowej Sowińskiej, pogrzeb pięciu poległych),
      poprzez brankę , wybuch powstania, poszczególne potyczki zbrojne, rozstrzelania na stokach Cytadeli
      i na placu Łukiskim w Wilnie po zsyłki na Syberię. Mogliśmy zobaczyć stroje i biżuterię ( bransoletki w
      kształcie kajdan)towarzyszącą żałobie narodowej. W czasie powstania styczniowego popularność
      zyskała fotografia. Dzięki temu, że na wystawie umieszczono kilkadziesiąt zdjęć, mogliśmy spojrzeć
      wielu powstańcom prosto w twarz.
      Na ekspozycji zamieszczono szereg obrazów namalowanych przez samych uczestników zrywu
      powstańczego Maksymiliana Gierymskiego, Adama Chmielowskiego ( świętego brata Alberta) i mniej
      znanego Ludomira Benedyktowicza, który w powstaniu stracił rękę i malował swoje obrazy przy
      pomocy protezy. Nie mogło również zabraknąć obrazów Jana Matejki ( „Polonia”) i Artura Grottgera,
      którzy, choć sami nie brali udział w powstaniu, to wspierali walczących, między innymi organizując
      przemyt broni. Zobaczyliśmy dyptyk Grottgera „Pożegnanie i powitanie powstańca”, który
      reprodukowany jest w każdym podręczniku do historii i literatury. Podobnie jak cykl malarza
      zatytułowany „Polonia”, pełen dramatyzmu, cierpienia i rodzinnych dramatów, jak choćby ryciny
      ”Branka” i „Żałobne wieści”. Niezwykle refleksyjny okazał się inny obraz Grottgera zatytułowany „ W
      saskim ogrodzie”, który uzmysłowił nam, że każda wojna niesie za sobą ofiary po obydwu stronach.
      W ostatnich salach wyeksponowano pełne dramatyzmu obrazy Jacka Malczewskiego poświęcone
      zsyłkom na Syberię: „ Wigilia na Syberii” , „Śmierć powstańca” i „Odpoczynek w kopalni”.
      Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy polskich instytucji z ośrodkami
      ukraińskimi i litewskimi. Dzięki tej współpracy mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki sprowadzone z
      Lwowskiej Galerii Sztuki i z Litewskiego Muzeum Narodowego. Ta ostatnia instytucja udostępniła na
      potrzeby warszawskiej wystawy unikalne przedmioty należące do 20 z 21 ofiar egzekucji na placu
      Łukiskim w Wilnie, odnalezionych w 2017 roku na Górze Giedymina i pochowanych uroczyście z
      honorami w 2019 roku na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Jedną z tych ofiar był Konstanty Kalinowski,
      który niedługo przez egzekucją napisał w języku białoruskim „Listy spod szubienicy”. 

     • Lekcja historii

     • W dniu 22 marca wybrane klasy z naszej szkoły udały się na nieodległą od naszej placówki ulicę Strzelecką. Tam w budynku pod numerem 8 na przełomie lat 1944 -1945 mieściła się kwatera główna NKWD na terenie Polski lubelskiej, która następnie do 1948 roku pełniła rolę więzienia śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zwiedzanie miejsca pamięci było nawiązaniem do uroczystości Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego w naszym liceum  1 marca wyjątkowo uroczyście.

      Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się jakie zbrodnie i ludzkie dramaty wiązały się z „wyzwoleniem” Polski przez Armię Czerwoną. Zobaczyliśmy na czerwonej mapie Warszawy jak wiele istniało wówczas podobnych do Strzeleckiej 8 miejsc kaźni, więzień i obozów, przez które przewinęły się setki żołnierzy niepodległościowych. Poznaliśmy sylwetki wielu z nich.  Największe wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie piwnic, dawnych cel więziennych, na których ścianach zachowały się inskrypcje przetrzymywanych tam osób. Jedna z nich brzmiała „śmierć naszym wybawieniem” . Doskonale oddawała  ona stan ducha więźniów  poddawanych podczas śledztwa okrutnym torturom.

      Wycieczka została zorganizowana przez wicedyrektor Annę Kosiarską, która dziękuje za uczestnictwo i  za opiekę nad młodzieżą  wicedyrektor Małgorzacie Zarzeckiej, profesor Annie Olejarczyk oraz profesorom Tomaszowi Bartlowi i Kamilowi Cichockiemu.

     • SZKOLNY KONKURS ,, SŁYNNE POLKI”

     • W dniach 6-8 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony wybitnym polskim kobietom, które w różnych dziedzinach przysłużyły się Polsce. Są to : Irena Sendlerowa, Karolina Lanckorońska, Maria Skłodowska - Curie, Irena Szewińska, Olga Boznańska oraz Helena Modrzejewska. 

      Każda klasa wylosowała jedną z Polek i przygotowywała się przez miesiąc do konkursu. 

      Konkurs przebiegł w 3 etapach : test wiedzy o słynnej Polce, plakat oraz scenka z życia sławnej Polki. 

      Poziom konkursu był bardzo wysoki, młodzież zintegrowała się przy przygotowaniach do konkursu, a sam finał wywołał wiele emocji. 

      Zwycięzcą konkursu została klasa 3b/d, podopieczni p. Anny Pawłowskiej , którzy okazali się najlepsi na każdym etapie konkursu. Dzięki tej klasie poznaliśmy postać wybitnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. 

      W nagrodę klasa ta wraz z wychowawcą uda się na kolację do restauracji oraz na spektakl w teatrze Rampa. 

      Klasa 1a/c została wyróżniona za plakat o Irenie Sendlerowej. 

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność. 

      Do zobaczenia za rok w 2 edycji konkursu. 

       

     • Żołnierze Wyklęci Ku Waszej Pamięci

     • W dniu 1 marca 2023 roku po raz kolejny społeczność naszej szkoły uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, na który złożyły się wiersze, wspomnienia i pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. 

      Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia i fragmenty filmów dokumentalnych, poświęconych ofierze i tragedii Żołnierzy Niezłomnych. 

      Bardzo poruszyła nas historia i postawa Danusi Siedzikówny ps. Inka – naszej rówieśniczki, która z poświęceniem oddała życie za Wolną Polskę. 

      Cześć i Chwała Bohaterom! 

       

     • Otwarte Laboratoria 2022/2023

     • W dniu 16 lutego odbyło się  kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikami naukowymi SGGW w Warszawie w ramach programu: Otwarte Laboratoria 2022/2023 – dla uczniów klas licealnych.
      Gościliśmy w  INSTYTUCIE BIOLOGII w KATEDRZE BIOCHEMII I MIKROBIOLOGII w pracowni
      Pani  Adiunkt    dr Joanny Banasiewicz. Klasy o profilu biologiczno-chemicznym  -  I C i II C miały wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych pt. "Mikroorganizmy kolonizujące pożywienie. Obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem wybranych technik"

      Organizacji i opieki nad uczniami podjęły się  prof. Laura Markowska i prof. Monika Kloch.

      W ciągu czterech godzin zajęć laboratoryjnych uczniowie  samodzielnie przygotowywali preparaty mikroskopowe mikroorganizmów znajdujących się w naszym pożywieniu, ale także samodzielnie  dokonali  barwienia metodą Grama i rozpoznania. Poznali też tajniki biotechnologii tradycyjnej w postaci obserwacji różnych rodzajów fermentacji i ich praktycznego zastosowania. Współpraca miedzy przedmiotowa nauczycielek chemii i biologii ma się świetnie w naszej szkole. Dzięki takim lekcjom udaje się rozbudzić w naszych uczniach pasje naukowców. Pokazujemy, ze biologia i chemia to nie tylko książkowa wiedza, ale i dobra zabawa.

      Ostatnie zdjęcie przedstawia wyhodowane  na podłożu agarowym mikroorganizmy kolonizujące nasze  „czyste ręce”.

     • Dzień Klasyka

     • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” obchodziło swoje doroczne
      święto Dzień Klasyka. Odbyło się ono dnia 10 lutego 2023 roku. Obejmowało trzy części.
      W części pierwszej ks. Tomasz Gil, nasz proboszcz, odprawił okolicznościową Mszę Świętą
      w kaplicy szkolnej w intencji św.p. A. U. Korab i aktualnej wspólnoty szkolnej.
      Część druga uroczystości została zrealizowana w sali konferencyjnej. W roli konferansjerek
      wystąpiły uczennice klas drugich. Program obejmował następujące wydarzenia.
      Chór szkolny pod dyr. H. Poliszczuk wykonał Bogurodzicę, średniowieczną
      polską pieśń religijną (najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki). Artur
      Dunajew, uczeń klasy I, wykonał na keyboardzie koncerty Franza Schuberta i Ferenca
      Liszta oraz skomponowany przez siebie utwór, czym wzbudził nieukrywany zachwyt swoich
      koleżanek i kolegów. Grupa uczniów pod kierunkiem Marcina Gruzy, nauczyciela łaciny,
      przygotowała medialną prezentację na temat klasycyzmu w sztuce i literaturze pięknej.
      Następnie wystąpił Gość Honorowy Artur Górecki, Dyr. Departamentu Kształcenia Ogólnego
      i Podstaw Programowych MEiN, który mówił o historycznym i współczesnym rozumieniu
      klasyczności w edukacji. Z kolei teatr szkolny pod dyr. Karoliny Madeńskiej wystawił
      Humoreskę na temat sporu między sprawiedliwością i miłosierdziem, szczęśliwie łącząc grę
      aktorów z prezentacjami medialnymi. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazało się
      wystąpienie grupy taneczno-sportowej pod kier. i z udziałem Radosława Lisowskiego, trenera
      Taekwondo i zastępcy kierownika Internatu. Występ zespołu wywołał wielki entuzjazm.
      W części trzeciej, od godz. 20.00 do godz. 23.00 odbyła się Bal Klasyka, który prowadził
      Marek Sierocki, którego przedstawiać nie trzeba, który sprawił nam wielki zaszczyt i
      zapewnił wysoki poziom zabawy naszym uczniom. Wszyscy doskonale się bawili przy
      znanych akompaniamencie klasycznych przebojów.
      Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Dzień Klasyka uczniowie zapamiętają na długo.Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” obchodziło swoje doroczneświęto Dzień Klasyka. Odbyło się ono dnia 10 lutego 2023 roku. Obejmowało trzy części.W części pierwszej ks. Tomasz Gil, nasz proboszcz, odprawił okolicznościową Mszę Świętąw kaplicy szkolnej w intencji św.p. A. U. Korab i aktualnej wspólnoty szkolnej.Część druga uroczystości została zrealizowana w sali konferencyjnej. W roli konferansjerekwystąpiły uczennice klas drugich. Program obejmował następujące wydarzenia.Chór szkolny pod dyr. H. Poliszczuk wykonał Bogurodzicę, średniowiecznąpolską pieśń religijną (najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki). ArturDunajew, uczeń klasy I, wykonał na keyboardzie koncerty Franza Schuberta i FerencaLiszta oraz skomponowany przez siebie utwór, czym wzbudził nieukrywany zachwyt swoichkoleżanek i kolegów. Grupa uczniów pod kierunkiem Marcina Gruzy, nauczyciela łaciny,przygotowała medialną prezentację na temat klasycyzmu w sztuce i literaturze pięknej.Następnie wystąpił Gość Honorowy Artur Górecki, Dyr. Departamentu Kształcenia Ogólnegoi Podstaw Programowych MEiN, który mówił o historycznym i współczesnym rozumieniuklasyczności w edukacji. Z kolei teatr szkolny pod dyr. Karoliny Madeńskiej wystawiłHumoreskę na temat sporu między sprawiedliwością i miłosierdziem, szczęśliwie łącząc gręaktorów z prezentacjami medialnymi. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazało sięwystąpienie grupy taneczno-sportowej pod kier. i z udziałem Radosława Lisowskiego, treneraTaekwondo i zastępcy kierownika Internatu. Występ zespołu wywołał wielki entuzjazm.W części trzeciej, od godz. 20.00 do godz. 23.00 odbyła się Bal Klasyka, który prowadziłMarek Sierocki, którego przedstawiać nie trzeba, który sprawił nam wielki zaszczyt izapewnił wysoki poziom zabawy naszym uczniom. Wszyscy doskonale się bawili przyznanych akompaniamencie klasycznych przebojów.Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Dzień Klasyka uczniowie zapamiętają na długo.

     • Szlakiem nocy listopadowej i zabytków XIX –wiecznej Warszawy

     • Szlakiem nocy listopadowej i zabytków XIX –wiecznej Warszawy

      W dniu 16 lutego klasy 3 a i 3 c udały się na wycieczkę pod kierunkiem prof. Anny Kosiarskiej.
      Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami związanymi z wydarzeniami nocy 29 listopada
      1830 roku. Przy okazji poznawaliśmy klasycystyczne zabytki Królestwa Kongresowego. Spacer
      zaczęliśmy od pomnika Jana III Sobieskiego w Łazienkach, by następnie przejść pod budynek
      Podchorążówki i Belweder. W następnej kolejności przenieśliśmy się na Krakowskie Przedmieście.
      Tam spacer rozpoczęliśmy pod pomnikiem Kopernika. Dowiedzieliśmy się o historii i architekturze
      Pałacu Staszica oraz o wydarzeniach mających miejsce w 1863 r w nieopodal znajdującym się Pałacu
      Zamoyskich, a związanych z zamachem na Fiodora Berga i wyrzuceniem z okna fortepianu Chopina,
      utrwalonych w literaturze przez Cypriana Kamila Norwida. Zajrzeliśmy na kampus utworzonego w
      1816 roku Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie podeszliśmy pod Pałac Kazimierzowski i budynek
      Szkoły Głównej. Udało nam się też podziwiać unikatowe klasycystyczne wnętrze niedawno oddanej
      ponownie dla publiczności Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego.
      Podczas spaceru poznaliśmy historię pomników Mikołaja Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego i
      Adama Mickiewicza. Niejako przy okazji profesor zwracała nam uwagę na miejsca związane z
      pobytem Fryderyka Chopina w Warszawie i z budynkami znanymi nam z kart powieści Bolesława
      Prusa „Lalka”.
      Nie mogło zabraknąć na naszej trasie Placu Teatralnego i budynku Teatru Wielkiego projektu Antonia
      Corazziego oraz znajdującego się po przeciwnej stronie placu Pałacu Jabłonowskich , pełniącego od
      początku XIX wieku rolę ratusza miejskiego.
      Podczas wycieczki zobaczyliśmy jakie przeobrażenia w XIX przechodził pałac Staszica, plac Saski,
      katedra św. Jana i Plac Zamkowy.
      Spacer zakończyliśmy pod budynkiem Arsenału i na Placu Bankowym, gdzie podziwialiśmy trzy
      monumentalne budynki wzniesione na początku XIX wieku przez Antonia Corazziego, w tym budynek
      utworzonego w 1828 roku Banku Polskiego. 

     • Otwarte Laboratoria

     • W dniu 6 lutego klasy 2c i 3c o profilu  biologiczno-chemicznym uczestniczyły  w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii SGGW

      W ramach programu : Otwarte Laboratoria 2022/2023 – dla uczniów klas licealnych.

      Pani prof. Monika Kloch i prof. Laura Markowska nauczycielki chemii i biologii podjęły się trudu organizacji wycieczki.

      Dojazd ze szkoły  na uczelnie zajął  około 60 minut, ale już po wyjściu z autobusu uczniowie pełni byli zapału, by przekroczyć progi uczelni, zwłaszcza, że była to ich pierwsza wizyta.

      Mieli więc możliwość obejrzenia laboratoriów i ich wyposażenia, a także odbycia warsztatów podczas których uczniowie zobaczą, że nauka to także świetna zabawa.

      Warsztaty prowadził dr Paweł Staszek z Katedra Fizjologii Roślin realizując temat:

      Kolor ma znaczenie - fizjologia barwników roślinnych - rozdział barwników roślinnych metodą chromatografii cienkowarstwowej.

      Warsztaty trwały trzy godziny, ale wszystkim bardzo się podobały. Ubrani w fartuchy, korzystając z przyrządów laboratoryjnych i wykonując ćwiczenia, które na co dzień są zarezerwowane dla studentów poczuli się jak młodzi naukowcy. Dlatego już niedługo  na pewno wrócimy do laboratoriów na SGGW.

      W planach są zajęcia z mikroskopowania i  techniki inżynierii  genetycznej- PCR.

      Kiedy opuszczaliśmy gmach wydziału Biologii i Biotechnologii pani prof. M. Kloch , pracownik dydaktyczny tej uczelni oprowadziła wycieczkę po całym kampusie uczelni.

      Droga powrotna nie dłużyła się, bo część uczniów po takiej dawce emocji przysypiała w autobusie.

      Już nie długo wracamy tam, będzie kolejna relacja....:)

     • Lekcja geografii w Międzyzdrojach

     • W dniach 19-22 stycznia 2023 roku odbyła się wycieczka krajoznawcza klas pierwszych do Międzyzdrojów. Wyprawa była nagrodą za bardzo wysokie oceny i nienaganne zachowanie. Na wyprawę pojechali: Nastia i Aja z klasy 1D oraz Timur i Wiaczesław z klasy 1B. Organizatorem wycieczki był prof. Michał Grzegorek. 

      W czwartek po lekcjach uczestnicy wyruszyli z Warszawy, by po długiej podróży dotrzeć na Wyspę Wolin - do uroczego kurortu nadmorskiego - Międzyzdrojów. Piątkowy poranek uczestnicy rozpoczęli od spaceru brzegiem Morza Bałtyckiego i obserwacji otaczającej przyrody. Przy śpiewie mew i łagodnym szumie fal morskich można było skorzystać z walorów zdrowotnych Bałtyku wdychając duże ilości jodu i soli morskich zawartych w bryzie. Następnie uczestnicy udali się na wycieczkę w okolicę - odwiedzili między innymi cesarskie kąpielisko Niemiec - Heringsdorf oraz uroczą plażę w Świnoujściu, należącą do najszerszych plaż na terenie Polski (o szerokości przekraczającej 100 metrów). Następnie wysłuchali informacji geograficznych o porcie świnoujskim i jego roli w połączeniach pasażerskich z Danią i Szwecją oraz znaczeniu międzynarodowym jako awanportu Szczecina w handlu światowym. Atrakcją pobytu na Wyspie Uznam była przeprawa promowa z Wyspy Wolin i z powrotem, która już niebawem (w maju 2023 roku) zostanie zastąpiona planowanym połączeniem drogowym przeprowadzonym w tunelu (widzieliśmy gotowy tunel). Zachwyciła nas architektura drewnianych willi zlokalizowanych w strefie nadmorskiej południowego Bałtyku. W jednej takiej willi mieliśmy przyjemność być zakwaterowani (w Willi Neos około 100 metrów od morza). Po długim dniu wypełnionym po brzegi spacerami sen był najlepszym sposobem na regenerację sił. 

      W sobotę naszą uwagę skupiliśmy na Wolińskim Parku Narodowym, z którym sąsiadują Międzyzdroje. Podziwialiśmy puszczę bukową, która odsłoniła przed nami unikalną atrakcję - rezerwat pokazowy żubrów. Dowiedzieliśmy się jak żyją te największe ssaki lądowe Europy, mogliśmy podziwiać ich piękno i poczuć się trochę jak w Puszczy Białowieskiej, gdzie znajdują się ich główne siedliska. W rezerwacie obserwowaliśmy żyjące w wielkich klatkach orły bieliki, które są symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Ale czymże byłaby wizyta w parku Wolińskim bez odwiedzenia klifów? Mieliśmy możliwość spaceru jednym z wyższych klifów i podziwiania rozległej panoramy Zatoki Pomorskiej i plaży z dużej wysokości. Na trasie naszego zwiedzania pojawiły się także bunkry. Po zejściu z klifu zmieniliśmy diametralnie punkt widzenia i naszym oczom ukazało się piękno wybrzeża widziane z poziomu morza. Tego dnia wzmagał się wiatr, doświadczaliśmy coraz silniejszych jego podmuchów, raczyliśmy się spektaklem łamiących się i wydających donośne dźwięki fal, podziwialiśmy bałwany piany morskiej i wdychaliśmy dobroczynne aerozole bałtyckie. W sobotnie popołudnie z pewnością było nimi nasycone powietrze, co dało się wyraźnie poczuć stojąc na końcu blisko 400-metrowej długości budowli molo. Po zakupach pamiątek, po odwiedzeniu urokliwego acz niewielkiego portu z małymi kutrami i wędzarnią ryb wydobywającą niesamowite zapachy aromatycznych ryb morskich - przyszedł czas na pakowanie. Wieczorem zaplanowaliśmy rozrywkę - wspólnie graliśmy w grę karcianą dobble oraz tańczyliśmy w rytm muzyki korzystając z programu internetowego just dance - umożliwiającego naukę kroków tanecznych. Zabawy było co niemiara. Wreszcie zmęczeni wszyscy udali się na odpoczynek nocny do swoich pokoi. W niedzielę rano, po krótkim spacerze brzegiem morza i obserwacji przypływu, wyruszyliśmy przed godziną 9-tą w stronę Warszawy. Zatrzymaliśmy się w Szczecinie bezpośrednio przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba, by nie tylko podziwiać piękno tej budowli gotyckiej i sąsiadującego z nią Zamku Książąt Pomorskich, ale również by uczestniczyć we Mszy Świętej (dla chętnych). Po Mszy wyruszyliśmy w dalszą podróż, by po godzinie 17:15 dotrzeć do Warszawy. Opiekun wycieczki odprowadził nas do internatu, przekazał w ręce wychowawców i tym samym wycieczka przeszła do historii. Spektakularne panoramy pobrzeża oraz kojący szum morza jeszcze długo będą nam towarzyszyły podczas wspomnień tej wspaniałej przygody! Dziękujemy w szczególności p. Prof. Kazimierzowi Korabowi oraz Wychowawczyni Klas 1B i 1D p. Prof. Annie Olejarczyk za zgodę na udział w wycieczce i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej wyprawie. A innym Uczniom naszej Szkoły możemy tylko powiedzieć, że warto zadbać o wysokie oceny i bardzo dobre zachowanie, by móc cieszyć się taką nagrodą!

       

  • Kontakty

   • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
   • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Internat - wychowawca dyżurny: (+48) 690 566 250 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
   • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 •