• 10-lecie PLON-Klasyk

     • 14 października 2022 roku, w Dniu Edukacji Narodowej, odbyły się uroczystości 10-lecia istnienia Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego KLASYK. W części pierwszej mieliśmy honor gościć  Panią Agatę Kornhauser-Dudę, Pierwszą Damę Rzeczypospolitej Polskiej - por. Dzień Nauczyciela w polonijnym liceum \ Małżonka Prezydenta \ Aktywność \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Prezydentowej towarzyszył min. Andrzej Dera, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sprawujący nadzór m.in. nad Biurem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.  

      W części drugiej wystąpili minister Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty, która odczytała okolicznościowy list Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Wykład na temat solidarnościowego rodowodu PLON KLASYK wygłosił prof. dr hab. Jan Żaryn. 

      W części trzeciej poświęconej Boskiej Komedii Dantego Ks. Prof. dr hab. Bp Jacek Grzybowski wygłosił wykład, Boska komedia jako źródło inspiracji dla współczesnej debaty filozoficznej.
      Dokładniejsze sprawozdanie z uroczystości zostanie przedstawione w najbliższym czasie".  

     • Wycieczka krajoznawczo-naukowa

     • Dnia 5 października 2022 roku odbyła się wycieczka krajoznawczo-naukowa do Puszczy Kampinoskiej. W wyprawie udział wzięły cztery klasy trzecie oraz klasa 2C. Opiekunami wycieczki byli: p. dyr. prof. Anna Kosiarska (pomysłodawca wyprawy), p. prof. Laura Markowska, p. prof. Wojciech Russ oraz p. prof. Michał Grzegorek (współorganizator). Po śniadaniu uczestnicy wyruszyli spod Szkoły, po długiej podróży komunikacją miejską (autobusami i dwoma liniami metra) dotarli do miejscowości Truskaw, skąd rozpoczęła się piesza wyprawa. Zaraz na początku, po przekroczeniu granicy Kampinoskiego Parku Narodowego, uczniowie wysłuchali naukowych informacji o parku - o jego powstaniu, geografii, florze i faunie, historii. Po wprowadzeniu teoretycznym do eksploracji parku, rozpoczęła się część praktyczna - spacer. W pierwszej kolejności wybrany został szlak czarny o długości blisko 5 km prowadzący do cmentarza w Palmirach. Po drodze uczestnicy mieli możliwość podziwiania różnych ekosystemów, czasem w bardzo bliskiej odległości od bagien i mokradeł pojawiały się suche stanowiska wydm porośniętych borem sosnowym. Głębszej penetracji terenu pod kątem biologicznym dokonała grupa uczniów rozszerzających ten przedmiot na maturze (w szczególności klasa 2C) pod opieką p. prof. Laury Markowskiej. Doświadczyli oni swoistej lekcji przyrody w terenie, oglądali i fotografowali rozmaite gatunki świata roślin i wysłuchali ciekawych opowieści o botanice w wykonaniu pani Profesor. W dalszej części spaceru udało się usłyszeć nieco geograficznych wiadomości o krajobrazie polodowcowym oraz glebach Kampinoskiego Parku, które przedstawił p. prof. Michał Grzegorek. Po długiej wędrówce czarnym szlakiem dotarliśmy do cmentarza w Palmirach, przed którym dawkę cennych historycznych wiadomości przedstawili nauczyciele tego przedmiotu: p. prof. Anna Kosiarska i p. prof. Wojciech Russ. Naukowego charakteru wycieczki dopełniło odwiedzenie muzeum, które w przejmujący sposób ukazało ogrom cierpień, jakich doznali w tym miejscu w latach 40-stych XX wieku wybitni Polacy z rąk niemieckiego okupanta. Po odpoczynku śródleśnym, przeznaczonym głównie na konsumpcję prowiantu odebranego po śniadaniu w stołówce, rozpoczęliśmy podróż powrotną do Truskawia. Droga powrotna prowadziła szlakiem niebieskim o długości ponad 3 km. Po wyjściu z Puszczy Kampinoskiej uczestnicy i opiekunowie wrócili komunikacją miejską do internatu. Możemy mieć pewność, że wycieczka na długo zapadnie w pamięci, doświadczenie przyrody pozwoliło oderwać się nam od szkolnej ławki a wszelkie informacje naukowe podane podczas wyprawy rozwinęły naszą wiedzę na temat tego jakże interesującego fragmentu Mazowsza, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.

   • Kontakty

    • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
    • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Internat - wychowawca dyżurny: (+48) 690 566 250 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
    • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  •