• Lekcja historii

     • W dniu 22 marca wybrane klasy z naszej szkoły udały się na nieodległą od naszej placówki ulicę Strzelecką. Tam w budynku pod numerem 8 na przełomie lat 1944 -1945 mieściła się kwatera główna NKWD na terenie Polski lubelskiej, która następnie do 1948 roku pełniła rolę więzienia śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zwiedzanie miejsca pamięci było nawiązaniem do uroczystości Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego w naszym liceum  1 marca wyjątkowo uroczyście.

      Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się jakie zbrodnie i ludzkie dramaty wiązały się z „wyzwoleniem” Polski przez Armię Czerwoną. Zobaczyliśmy na czerwonej mapie Warszawy jak wiele istniało wówczas podobnych do Strzeleckiej 8 miejsc kaźni, więzień i obozów, przez które przewinęły się setki żołnierzy niepodległościowych. Poznaliśmy sylwetki wielu z nich.  Największe wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie piwnic, dawnych cel więziennych, na których ścianach zachowały się inskrypcje przetrzymywanych tam osób. Jedna z nich brzmiała „śmierć naszym wybawieniem” . Doskonale oddawała  ona stan ducha więźniów  poddawanych podczas śledztwa okrutnym torturom.

      Wycieczka została zorganizowana przez wicedyrektor Annę Kosiarską, która dziękuje za uczestnictwo i  za opiekę nad młodzieżą  wicedyrektor Małgorzacie Zarzeckiej, profesor Annie Olejarczyk oraz profesorom Tomaszowi Bartlowi i Kamilowi Cichockiemu.

     • SZKOLNY KONKURS ,, SŁYNNE POLKI”

     • W dniach 6-8 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony wybitnym polskim kobietom, które w różnych dziedzinach przysłużyły się Polsce. Są to : Irena Sendlerowa, Karolina Lanckorońska, Maria Skłodowska - Curie, Irena Szewińska, Olga Boznańska oraz Helena Modrzejewska. 

      Każda klasa wylosowała jedną z Polek i przygotowywała się przez miesiąc do konkursu. 

      Konkurs przebiegł w 3 etapach : test wiedzy o słynnej Polce, plakat oraz scenka z życia sławnej Polki. 

      Poziom konkursu był bardzo wysoki, młodzież zintegrowała się przy przygotowaniach do konkursu, a sam finał wywołał wiele emocji. 

      Zwycięzcą konkursu została klasa 3b/d, podopieczni p. Anny Pawłowskiej , którzy okazali się najlepsi na każdym etapie konkursu. Dzięki tej klasie poznaliśmy postać wybitnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. 

      W nagrodę klasa ta wraz z wychowawcą uda się na kolację do restauracji oraz na spektakl w teatrze Rampa. 

      Klasa 1a/c została wyróżniona za plakat o Irenie Sendlerowej. 

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność. 

      Do zobaczenia za rok w 2 edycji konkursu. 

       

     • Żołnierze Wyklęci Ku Waszej Pamięci

     • W dniu 1 marca 2023 roku po raz kolejny społeczność naszej szkoły uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, na który złożyły się wiersze, wspomnienia i pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. 

      Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia i fragmenty filmów dokumentalnych, poświęconych ofierze i tragedii Żołnierzy Niezłomnych. 

      Bardzo poruszyła nas historia i postawa Danusi Siedzikówny ps. Inka – naszej rówieśniczki, która z poświęceniem oddała życie za Wolną Polskę. 

      Cześć i Chwała Bohaterom! 

       

   • Kontakty

    • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
    • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Internat - wychowawca dyżurny: (+48) 690 566 250 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
    • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”.

   Wykonanie zadania na łączną kwotę: 4 537 385 zł

                      

   WSPIERANIE ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO PRZEZ NAUKĘ W LICEUM POLONIJNYM

   PRZYZNANE ŚRODKI - 585 000,00 PLN