W sobotę dnia 5 listopada 2022 roku uczennice i uczniowie z klas 1C, 2C,3C i 2 D naszego liceum wybrali się wraz z opiekunami p. prof. Laurą Markowska i p. prof. Michałem Grzegorkiem na wycieczkę przyrodniczą. W planach było zwiedzanie Muzeum Geologicznego i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który jest jednym z trzech najstarszych, a jednocześnie najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce.
Pogoda i złośliwe chochliki pokrzyżowały nieco nasze plany, bo zrealizowaliśmy nie wszystkie punkty naszego programu. Musieliśmy przełożyć lekcję w Muzeum, ale wizyta w Łazienkach Królewskich i Ogrodzie Botanicznym połączona z rozpoznawaniem roślin, krzewów i drzew podobała się nie tylko klasie 2C, która obecnie omawia na lekcjach zagadnienia z botaniki. Ogród położony w bezpośrednim sąsiedztwie Łazienek Królewskich, Belwederu i Zamku Ujazdowskiego, jest pięknym historycznym parkiem ze wspaniałymi zbiorami rodzimej i obcej flory.
Szczególnie cenne są rosnące tu gatunki zagrożone i ginące. Wyjątkowy klimat tworzą również majestatyczne stare drzewa; niektóre, jak miłorząb chiński czy buk pospolity, mają 200 lat. Łącznie zgromadzono tu około 5000 gatunków i odmian należących do około 200 rodzin. W tym około 1050 taksonów drzew i krzewów.
Główne kierunki prac prowadzonych w Ogrodzie Botanicznym podporządkowane są jego podstawowej funkcji, czyli ochronie różnorodności biologicznej. Ogród wspiera działania związane z wdrażaniem zadań Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt będących przedmiotem międzynarodowego handlu.
Spacerując alejkami ogrodu widzieliśmy przygotowania do otwarcia wystawy w dniu
11 listopada : Magiczny Botaniczny – inspirowanej światem roślin i zwierząt.
Przez całą jesień i zimę, o zmroku, Ogród Botaniczny UW snuł będzie czarodziejską opowieść o świecie roślin i zwierząt. Wszystko za sprawą tysięcy lampek, które ułożone w spektakularne konstrukcje,
Do przygotowania wystawy użyto ponad milion dwieście tysięcy energooszczędnych lampek, tak, by po zmroku Ogród Botaniczny będzie się zamieniał w ogród świateł, będzie można podziwiać rzeźby świetlne, przedstawiające między innymi mamuta naturalnych rozmiarów, gigantyczną wiewiórkę i wiele innych zwierząt i różnych roślin.
Ogród jest wspaniałym azylem dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury, wytchnienia od zgiełku miasta.
Mimo, że aura nam nie sprzyjała, wszyscy w dobrych humorach i głodni wracaliśmy na obiad do internatu.