Inauguracja roku szkolnego 2021/22
MATURY 2021 w PLON Klasyk.
10 września 2021 OKE ogłosiła wyniki egzaminów poprawkowych, do których przystąpiło 4 uczniów PLON Klasyk. W sumie w 2021 roku na 39 uczniów maturzystów naszej szkoły egzaminy maturalne zdało 37 osób. Nie zdały tylko dwie osoby. Oznacza to, że maturę zdało 95% maturzystów naszej szkoły. Przypomnijmy, że w tym roku w całym kraju maturę zdało 74,5% maturzystów szkół publicznych
WYCHOWANIE W PLON-KLASYK
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO MATURZYSTÓW
MATURA Z RELIGI 19-20.03.2021
W dniach 19 i 20 marca, w Szkole PLON KLASYK odbyły się matury z religii. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 40 uczniów klas maturalnych przystąpiło do obrony swych prac pisemnych, na wybrane przez siebie tematy oraz do odpowiedzi na pytania z Katechizmu Kościoła Katolickiego.Egzaminy przyniosły klasycznie obfity plon. Tegoroczny poziom matur był bardzo wysoki, czego dowodem jest 18 ocen celujących, 19 bardzo dobrych i jedynie 3 dobre.W ocenie Komisji Egzaminacyjnej wysiłek włożony w przygotowanie i obronę pracy będzie na pewno procentował podczas matury państwowej w maju.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Inauguracja nowego roku szkolnego 2020-2021
Dnia 4 września odbyła się Inauguracja nowego roku szkolnego 2020-2021. Dwie trzecie uczniów zdołało dotrzeć do szkoły z Białorusi, Ukrainy, Rosjji, Kazachstanu i innych krajów na wschód od Polski. Po mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się krótka okolicznościowa uroczystość szkolna.
Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi maturzystami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR
Pierwsza Dama rozmawiała dziś z uczniami polonijnego liceum, do którego uczęszcza młodzież pochodząca z krajów byłego ZSRR. Maturzyści opowiadali o swoich korzeniach, relacjach z Polską i planach na przyszłość. – Wyobrażam sobie, ile kosztowała Was decyzja o opuszczeniu kraju, rodziny i znajomych, by rozpocząć życie na nowo w ojczyźnie Waszych przodków – mówiła Agata Kornhauser-Duda.
https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,753,rozmowa-pierwszej-damy-z-warszawskimi-maturzystami-pochodzacymi-z-krajow-bylego-zsrr.html
AKTYWNY WYPOCZYNEK MATURZYSTÓW PO EGZAMINIE
PRZED MATURĄ
MATURZYŚCI 2020
W roku szkolnym 2019/2020 do egzaminu maturalnego przystąpiło 28 uczniów.
STUDNIÓWKA 2020
CAŁA SPOŁECZNOŚĆ PLON-KLASYK ŻEGNA KOLEGĘ, PRZYJACIELA, WSPANIAŁEGO PEDAGOGA, PASJONATA HISTORII NARODU POLSKIEGO I KRESÓW RP
Zmarł Wojciech Bogaczyk, historyk, działacz opozycji w latach 80., jeden z liderów NZS. "Był chory na Polskę. Reprezentował ten typ patriotyzmu, który każe bardzo głęboko przeżywać wszystkie sukcesy, ale i porażki" - powiedział Piotr Semka, który we wtorek poinformował o śmierci Bogaczyka.
"Należał do pokolenia ludzi, którzy tworzyli ruch studencki, reprezentował jego prawą stronę. Bohaterami byli dla niego działacze Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był człowiekiem, który był chory na Polskę. Reprezentował ten typ patriotyzmu, który każe bardzo głęboko przeżywać wszystkie sukcesy, ale i porażki" - powiedział Semka, który poznał Bogaczyka podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Przypomniał, że Bogaczyk "był ważną postacią oporu na tym uniwersytecie", a "w 1990 r. był bardzo zaangażowany w kampanię Lecha Wałęsy".
Dodał też, że Wojciech Bogaczyk był "człowiekiem zakochanym w historii. Wykładał w jednym z warszawskim liceów. Pisał też teksty publicystyczne dotyczące historii i o znaczeniu jej nauczania. Działał na rzecz odkłamania historii".
"Podczas pielgrzymki NZS do Jana Pawła II osobiście wręczył papieżowi znaczek NZS" - przypomniał Semka.
"Wielki patriota, czyli prawdziwy antykomunista"
Dziennikarz i tłumacz Adam Pietrasiewicz powiedział, że Bogaczyk "był wielkim patriotą, czyli prawdziwym antykomunistą".
"Walkę z komunizmem zaczynał w młodzieżowej organizacji Wolność i Niezawisłość w 1973 roku, którą założył wspólnie z kolegami z klasy I E liceum Batorego. Było to w czasach, gdy prawie nikomu nie śniło się walczyć z komunizmem, bo panował gierkowski pseudodobrobyt" - podkreślił.
"Potem była współpraca z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, potem drukarnia 'Młynek', w której drukowaliśmy Kołakowskiego i ulotki; następnie był NZS, który zakładał, i którym kierował w ramach Krajowej Komisji Koordynacyjnej. Potem był stan wojenny, ukrywanie się, internowanie" - powiedział.
Pietrasiewicz przypomniał, że Bogaczyk zakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, "ale nie miał tak naprawdę duszy polityka, więc choć na początku był jedną z ważniejszych postaci tej partii - to on witał prezydenta Kaczorowskiego na polskiej ziemi; to dał się wyrolować - tak, dokładnie tak było - swoim partyjnym kolegom tak, że nawet nigdy nie został posłem".
"Przez całe lata przygotowywał młodzież do egzaminów z historii - maturalnych i na studia. Ale jego sposób przygotowywania to nie było tylko wbijanie do głów różnych dat, ale też, a może przede wszystkim, praca nad kulturą ogólną młodzieży. Załamywał ręce nad procesem jej upadku, nad tym, jak młodzi ludzie z rocznika na rocznik coraz mniej wiedzą o świecie. Ale uczył, wbijał tę wiedzę do głów i rzeczywiście jego uczniowie egzaminy zdawali" - dodał.
Umarł samotnie
Bogaczyk wspólnie z Pietrasiewiczem napisali powieść "Powroty". "Na początku Wojtek nie bardzo rozumiał zasadę historical fiction, ale potem się wciągnął i dzięki niemu książka jest tak realistyczna pod względem faktów historycznych" - wspominał.
"Miał trudny charakter, nie potrafił sobie ułożyć życia rodzinnego i osobistego. Był samotny. To zawsze było dla niego problemem. I umarł samotnie. Chyba to jest najbardziej smutne" - powiedział Pietrasiewicz.
Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego
Wojciech Bogaczyk urodził się 11 lipca 1958 r. w Radomiu. Podczas nauki w Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie nawiązał współpracę ze Studenckim Komitetem Solidarności w Warszawie. Po rozpoczęciu studiów na KUL nawiązał kontakt z lubelskim środowiskiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów KUL i został wybrany do tymczasowych władz krajowych NZS.
Na początku lat 80. był internowany. Odmówił podpisania deklaracji lojalności i wszelkich rozmów ze Służbą Bezpieczeństwa.
Na przełomie lat 80. i 90. był członkiem prezydium Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a następnie liderem Chrześcijańskiego Ruchu Obywatelskiego. W latach 1991-95 należał do Ruchu Trzeciej Rzeczypospolitej. W latach 1995-2000 był przewodniczącym Komitetu Polska-Czeczenia.
W 2001 r. został wyróżniony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2006 r. uzyskał z IPN status osoby pokrzywdzonej. W grudniu 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-zmarl-wojciech-bogaczyk-dzialacz-opozycji-byl-chory-na-polsk,nId,3098386#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Dzień Flagi 2 maja 2019.
Dnia 2 maja 2019 roku w czasie uroczystości DNIA FLAGI w Belwederze Andrzej Duda, Prezydent Polski, wręczył K. Korabowi flagę Państwa Polskiego z przeznaczeniem dla Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego "Klasyk" . To wielkie wyróżnienie jest wyrazem uzniania dla działalności liceum i bursy na rzecz środowisk polonijnych. Środowisko szkolne przyjęło je z wdzięcznością i w poczuciu zobowiązania na przyszłość. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w historii szkoły. W uroczystości uczestniczył Marek Jurecki, dyr. Bursy Inter oraz 12 uczniów. Autorem zdjęć jest Krzysztof Sitkowski z KPRM. Zdjęcia pochodzą ze strony
Zdjęcia objęte są prawami autorskimi.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Flagi 2 maja 2019. Autor zdjęć K. Sitkowski KPRP.
3
Studniowka 2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Studniowka 2019 .
Dzień Flagi 2 maj 2019 r.
Dnia 2 maja 2019 roku w czasie uroczystości DNIA FLAGI w Belwederze Andrzej Duda, Prezydent Polski, wręczył K. Korabowi flagę Państwa Polskiego z przeznaczeniem dla Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego "Klasyk" . To wielkie wyróżnienie jest wyrazem uzniania dla działalności liceum i bursy na rzecz środowisk polonijnych. Środowisko szkolne przyjęło je z wdzięcznością i w poczuciu zobowiązania na przyszłość. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w historii szkoły. W uroczystości uczestniczył Marek Jurecki, dyr. Bursy Inter oraz 12 uczniów. Autorem zdjęć jest Krzysztof Sitkowski z KPRM. Zdjęcia pochodzą ze strony
Zdjęcia objęte są prawami autorskimi.
Teatr PLON Klasyk w Nowogrodzie Wołyńskim na Ukrainie
Teatr szkolny PLON Klasyk wystawił Śluby Panieńskie A. Fredry w reż. Katarzyny Bargiełowskiej w Nowogrodzie Wołyńskim na Ukrainie. PLON Klasyk wziął udział w Dniach Kultury Polskiej w dniach 12-14 listopada 2018 roku.
Spektakl teatralny
Dnia 28 lutego nastąpiła kolejna odsłona umiejętności aktorskich Uczniów naszej Szkoły. Wraz z wybiciem godziny piątej po południu nastąpiła cisza, a salę wypełniły dowcipne dialogi Gustawa, Anieli, Klary, Albina i innych bohaterów komedii pt. "Śluby panieńskie". Spektakl wyreżyserowała p. Prof. Katarzyna Bargiełowska, prowadząca w naszym Liceum warsztaty teatralne. Popłynęły pełne humoru deklaracje, riposty, wywiązała się skupiająca uwagę publiczności konwersacja z wątkiem miłosnym w tle. Aktorzy udowodnili, że ich umiejętności występowania na scenie są z każdym występem coraz wyższe i ze swoistą lekkością bytu dali poczuć widzom atmosferę sztuki fredrowskiej.
Spektakl teatralny
Dnia 6 grudnia miało miejsce ciekawe i inspirujące wydarzenie w naszej bursie. Jedna ze szkolnych sal zamieniła się w scenę teatralną. Tłumnie przybyli goście zajęli miejsca i o godzinie punkt siedemnastej rozpoczęła się sztuka teatralna pt. "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. Warsztat aktorski i kunszt sztuki komediowej zaprezentowały osoby uczęszczające na zajęcia teatralne prowadzone przez p. Prof. Katarzynę Bargiełowską. Pierwszo- i drugoklasiści odegrali kilka aktów komedii, rozbawiając publiczność perypetiami głównych bohaterów. Nauka tekstu przez aktorów i wysłuchanie przez widzów było nie tylko doznaniem czysto kulturalnym, uzmysłowiło nam jak piękna i dźwięczna potrafi być polszczyzna w wydaniu utworów Aleksandra Fredry. I jak wiele nauki języka polskiego jeszcze przed nami...
Archiwum Aktualności