• Lekcja wychowawcza

     • Tematem godziny wychowawczej w klasach 2 b i 2 d przeprowadzonej przez Panią Ewę Michałowską, psychologa szkolnego był problem E - hazardu i gier online. Zadaniem uczniów podzielonych na grupy było zestawienie ze sobą kart trików ( przekazów, jakimi posługują się twórcy gier i kasyna online, zachęcając młodych ludzi do zaangażowania się w wirtualny świat gier) z kartami faktów ( sprawdzonymi i popartymi wiedzą ekspercką informacjami dotyczącymi psychologicznych mechanizmów wykorzystywanych przez przemysł hazardowy i twórców gier). Młodzież wspaniale współpracowała i wytrwale rozwiązywała zadanie

     • Wycieczka

     • 2 grudnia, klasy IIa i IIc odbyły z Panią Paulą Magierą wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik.

     • Wycieczka do Muzeum Narodowego

     • W piątek 25 listopada klasy 2a i 2b pod opieką pań profesor Anny Kosiarskiej i Agnieszki Mycyk udały się na wycieczkę do Muzeum Narodowego. Celem wizyty było poznanie uczniów z arcydziełami malarstwa polskiego, których tematem są wydarzenia historyczne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od galerii średniowiecznej, gdzie podziwialiśmy pietę z Lubiąża i  analizowaliśmy na dyptyku wydarzenia z życia świętej Jadwigi śląskiej. Jako że obie klasy na lekcjach historii omawiają wielką wojnę z zakonem krzyżackim, punktem centralnym wycieczki był obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Podziwialiśmy również dużo wcześniejszy , współczesny przedstawionym wydarzeniom , renesansowy obraz " Bitwa pod Orszą". Na podstawie obrazów Jana Matejki i Józefa Simmlera poznaliśmy historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Przemierzając galerie, zatrzymywaliśmy się także przy eksponatach omawianych na lekcjach literatury. Nie zabrakło więc obrazów Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Oglądając "Piaskarzy" Aleksandra Gierymskiego, wspominaliśmy spacery Wokulskiego po Powiślu. Kulturę sarmacką omawialiśmy na przykładzie portretów trumiennych i pasów kontuszowych. I to tylko wycinek naszego spaceru. Muzeum olśniło nas bogactwem zbiorów i ich wspaniałą ekspozycją. Na pewno będziemy tam wracać. Czas na kolejne klasy. 

     • Wycieczka krajoznawcza

     • W sobotę dnia 5 listopada 2022 roku uczennice i uczniowie z klas  1C, 2C,3C i 2 D naszego liceum wybrali  się wraz z opiekunami p. prof. Laurą Markowska i p. prof. Michałem Grzegorkiem na wycieczkę przyrodniczą. W planach było zwiedzanie Muzeum Geologicznego i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który jest   jednym  z trzech  najstarszych, a jednocześnie najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce.

      Pogoda i złośliwe chochliki pokrzyżowały nieco nasze plany, bo zrealizowaliśmy nie wszystkie  punkty naszego programu. Musieliśmy przełożyć lekcję w Muzeum, ale wizyta w Łazienkach Królewskich i  Ogrodzie Botanicznym połączona z rozpoznawaniem roślin, krzewów i drzew podobała się nie tylko klasie 2C, która obecnie omawia na lekcjach zagadnienia z botaniki.  Ogród położony w bezpośrednim sąsiedztwie Łazienek Królewskich, Belwederu i Zamku Ujazdowskiego, jest pięknym historycznym parkiem ze wspaniałymi zbiorami rodzimej i obcej flory.

      Szczególnie cenne są rosnące tu gatunki zagrożone i ginące. Wyjątkowy klimat tworzą również majestatyczne stare drzewa; niektóre, jak miłorząb chiński czy buk pospolity, mają 200 lat. Łącznie zgromadzono tu około 5000 gatunków i odmian należących do około 200 rodzin. W tym około 1050 taksonów drzew i krzewów.

      Główne kierunki prac prowadzonych w Ogrodzie Botanicznym podporządkowane są jego podstawowej funkcji, czyli ochronie różnorodności biologicznej. Ogród wspiera działania związane z wdrażaniem zadań Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt będących przedmiotem międzynarodowego handlu.

      Spacerując alejkami ogrodu widzieliśmy przygotowania do otwarcia wystawy w dniu

      11 listopada : Magiczny Botaniczny – inspirowanej  światem roślin i zwierząt.

       Przez całą jesień i zimę, o zmroku, Ogród Botaniczny UW snuł będzie  czarodziejską opowieść o świecie roślin i zwierząt. Wszystko za sprawą tysięcy lampek, które ułożone w spektakularne konstrukcje,

      Do przygotowania wystawy użyto ponad milion dwieście tysięcy energooszczędnych lampek, tak, by po zmroku Ogród Botaniczny będzie się zamieniał w ogród świateł, będzie można podziwiać rzeźby świetlne, przedstawiające między innymi mamuta naturalnych rozmiarów, gigantyczną wiewiórkę  i wiele innych zwierząt i różnych roślin.

      Ogród jest wspaniałym azylem dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury, wytchnienia od zgiełku miasta.

      Mimo, że aura nam nie sprzyjała, wszyscy w dobrych humorach i głodni wracaliśmy na obiad do internatu.

       

     • Wycieczka w Tatry

     • W dniach 20-23 października 2022 roku odbyła się wycieczka w Tatry w kameralnym gronie 5-ciu osób. Uczestnikami byli Uczniowie naszego Liceum - Uliana, Iwanna, Maks i Władysław. Opiekę nad wyprawą sprawował nauczyciel geografii - p. prof. Michał Grzegorek. Uczestnicy wyjechali w czwartek po lekcjach z Warszawy, by po nieco ponad 6-ciogodzinnej podróży dotrzeć do Zakopanego. Po przyjeździe dało się odczuć niskie temperatury typowe dla regionu tatrzańskiego, termometr wskazywał minus 3 stopnie Celsjusza. Po zakupach produktów spożywczych uczestnicy wyprawy udali się do Ośrodka Wypoczynkowego Szpulki, który stał się miejscem zakwaterowania i bazą wypadową wycieczki. Następnego dnia, po wczesnej pobudce o godz. 6:00 wybraliśmy się do Palenicy Białczańskiej, skąd ruszyliśmy w pieszą wyprawę. Za Wodogrzmotami Mickiewicza obraliśmy szlak zielony, który poprowadził nas wprost do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pokrzepieniem w trudach wyprawy była smaczna szarlotka serwowana przez obsługę schroniska. Następnie, nabierając wysokości, co chwilę zatrzymywaliśmy się na szlaku niebieskim by podziwiać niesamowitą panoramę Pięciu Stawów z góry. Po przejściu grzbietu Świstówki widok zdominowało Jezioro Morskie Oko oraz widoczny w jego tle kontur najwyższego szczytu Polski - Rysów. Długa trasa powrotna ze schroniska nad Morskim Okiem była okazją do podzielenia się wrażeniami z wyprawy. 

      Kolejnego dnia wybraliśmy się do Doliny Kościeliskiej. Poznaliśmy jej wapienne pochodzenie, bogate dzieje geologiczne, lecz zapragnęliśmy przekonać się namacalnie jak zbudowane są jej skały i jaką mają strukturę. Temu służyła ekspedycja do wnętrza Jaskini Raptawickiej. Pokonaliśmy strome podejście z łańcuchami i skorzystaliśmy z drabinki, przy pomocy której dostaliśmy się do wnętrza pieczary. Miłą niespodzianką okazało się wąskie przejście pomiędzy drugą a trzecią salą Jaskini Raptawickiej, które trzeba było pokonać przeczołgując się przez wąskie i ledwo mieszczące sylwetkę grotołazów otwory. Sobotnie popołudnie zdało się kapryśne pod względem pogody, lecz naszą odpowiedzią na mżawkę i stopniowo przybierające na sile opady była wycieczka na pobliską Słowację. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kąpielisku termalnym w Chochołowie - choć tylko w celach podziwiania tego miejsca z perspektywy holu. Miłym i smacznym akcentem była bacówka w okolicach Doliny Chochołowskiej, w której grzejąc się przy palenisku kosztowaliśmy miejscowych oscypków z grilla z żurawiną. 

      W niedzielę wyruszyliśmy dość wcześnie, by po ponad 2-godzinnej podróży zatrzymać się w Krakowie. Nauczyciel zaprowadził nas do Kościoła Mariackiego, pokazał ołtarz Wita Stwosza i zachęcił do pozostania na Mszy Świętej. W południe dało się usłyszeć charakterystyczną melodię hejnału, rozpływającą się po rynku w promieniach gorącego słońca i w gwarze tłumu turystów kręcących się po krakowskiej starówce. 

      Droga powrotna była okazją do drzemki, odpoczynku po trudach wyprawy, choć trzeba przyznać, że tego rodzaju trudy i aktywne spędzanie czasu należą do tych najprzyjemniejszych. Długo jeszcze w naszej pamięci pozostanie widok tatrzańskich dolin, granitowych szczytów czy półmrocznych jaskiń. Dziękujemy za możliwość wyjazdu Dyrekcji Szkoły oraz Wychowawcom Klasowym. Mamy cichą nadzieję, że tatrzańskie szlaki jeszcze nie jedno oblicze odkryją przed nami w przyszłości.

     • 10-lecie PLON-Klasyk

     • 14 października 2022 roku, w Dniu Edukacji Narodowej, odbyły się uroczystości 10-lecia istnienia Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego KLASYK. W części pierwszej mieliśmy honor gościć  Panią Agatę Kornhauser-Dudę, Pierwszą Damę Rzeczypospolitej Polskiej - por. Dzień Nauczyciela w polonijnym liceum \ Małżonka Prezydenta \ Aktywność \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Prezydentowej towarzyszył min. Andrzej Dera, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sprawujący nadzór m.in. nad Biurem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.  

      W części drugiej wystąpili minister Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty, która odczytała okolicznościowy list Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Wykład na temat solidarnościowego rodowodu PLON KLASYK wygłosił prof. dr hab. Jan Żaryn. 

      W części trzeciej poświęconej Boskiej Komedii Dantego Ks. Prof. dr hab. Bp Jacek Grzybowski wygłosił wykład, Boska komedia jako źródło inspiracji dla współczesnej debaty filozoficznej.
      Dokładniejsze sprawozdanie z uroczystości zostanie przedstawione w najbliższym czasie".  

     • Wycieczka krajoznawczo-naukowa

     • Dnia 5 października 2022 roku odbyła się wycieczka krajoznawczo-naukowa do Puszczy Kampinoskiej. W wyprawie udział wzięły cztery klasy trzecie oraz klasa 2C. Opiekunami wycieczki byli: p. dyr. prof. Anna Kosiarska (pomysłodawca wyprawy), p. prof. Laura Markowska, p. prof. Wojciech Russ oraz p. prof. Michał Grzegorek (współorganizator). Po śniadaniu uczestnicy wyruszyli spod Szkoły, po długiej podróży komunikacją miejską (autobusami i dwoma liniami metra) dotarli do miejscowości Truskaw, skąd rozpoczęła się piesza wyprawa. Zaraz na początku, po przekroczeniu granicy Kampinoskiego Parku Narodowego, uczniowie wysłuchali naukowych informacji o parku - o jego powstaniu, geografii, florze i faunie, historii. Po wprowadzeniu teoretycznym do eksploracji parku, rozpoczęła się część praktyczna - spacer. W pierwszej kolejności wybrany został szlak czarny o długości blisko 5 km prowadzący do cmentarza w Palmirach. Po drodze uczestnicy mieli możliwość podziwiania różnych ekosystemów, czasem w bardzo bliskiej odległości od bagien i mokradeł pojawiały się suche stanowiska wydm porośniętych borem sosnowym. Głębszej penetracji terenu pod kątem biologicznym dokonała grupa uczniów rozszerzających ten przedmiot na maturze (w szczególności klasa 2C) pod opieką p. prof. Laury Markowskiej. Doświadczyli oni swoistej lekcji przyrody w terenie, oglądali i fotografowali rozmaite gatunki świata roślin i wysłuchali ciekawych opowieści o botanice w wykonaniu pani Profesor. W dalszej części spaceru udało się usłyszeć nieco geograficznych wiadomości o krajobrazie polodowcowym oraz glebach Kampinoskiego Parku, które przedstawił p. prof. Michał Grzegorek. Po długiej wędrówce czarnym szlakiem dotarliśmy do cmentarza w Palmirach, przed którym dawkę cennych historycznych wiadomości przedstawili nauczyciele tego przedmiotu: p. prof. Anna Kosiarska i p. prof. Wojciech Russ. Naukowego charakteru wycieczki dopełniło odwiedzenie muzeum, które w przejmujący sposób ukazało ogrom cierpień, jakich doznali w tym miejscu w latach 40-stych XX wieku wybitni Polacy z rąk niemieckiego okupanta. Po odpoczynku śródleśnym, przeznaczonym głównie na konsumpcję prowiantu odebranego po śniadaniu w stołówce, rozpoczęliśmy podróż powrotną do Truskawia. Droga powrotna prowadziła szlakiem niebieskim o długości ponad 3 km. Po wyjściu z Puszczy Kampinoskiej uczestnicy i opiekunowie wrócili komunikacją miejską do internatu. Możemy mieć pewność, że wycieczka na długo zapadnie w pamięci, doświadczenie przyrody pozwoliło oderwać się nam od szkolnej ławki a wszelkie informacje naukowe podane podczas wyprawy rozwinęły naszą wiedzę na temat tego jakże interesującego fragmentu Mazowsza, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.

     • PODZIĘKOWANIE

     • Społeczność PLON-KLASYK kieruje wyrazy wdzięczności i podziękowania dla Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą - Pana Jana Dziedziczaka za umożliwienie udziału w koncercie organizowanym przez Fundację " Pomoc Polakom na Wschodzie" z udziałem orkiestry MŁODZI - POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego inaugurującego uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźsctwie.

     • Ku pamięci i przestrodze: 1 i 17 września – początek II wojny światowej


     • Dnia 16 września 2022 r. w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Matuszewskiej 20 odbyło się uroczyste odebranie przysięgi od uczniów z klas pierwszych. Uroczystość została połączona z obchodami ku pamięci sowieckiej i nazistowskiej agresji z dnia 1 i 17 września 1939 roku.
      Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Jako pierwszy głos zabrał  Dyrektor szkoły - Prof. Kazimierz Korab, który w wzruszający sposób wyraził swoją dezaprobatę względem wojny i wszelkiej agresji. Prezes porównywał aktualną sytuację na Ukrainie z wydarzeniami, które miały miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Tuż po tym owocnym przemówieniu, odbyło się odebranie ślubowania od uczniów klas pierwszych. Rotę przysięgi przeczytała Pani Karolina Madeńska. Kolejnym etapem było przypomnienie z wojny obronnej w 1939 roku. Chór uczniów klas pierwszych i nauczyciela historii Wojciecha Russa zaśpiewał piosenkę ,, Dnia 1 września ''. Całość była przeprowadzona w sposób konkretny i spójny. Taka formuła bardzo spodobała się młodzieży i każdy odebrał należna dawkę wiedzy i patriotyzmu.SprawozdanieDnia 16 września 2022 r. w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Matuszewskiej 20 odbyło się uroczyste odebranie przysięgi od uczniów z klas pierwszych. Uroczystość została połączona z obchodami ku pamięci sowieckiej i nazistowskiej agresji z dnia 1 i 17 września 1939 roku.Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Jako pierwszy głos zabrał Pan Prezes Kazimierz Korab, który w wzruszający sposób wyraził swoją dezaprobatę względem wojny i wszelkiej agresji. Prezes porównywał aktualną sytuację na Ukrainie z wydarzeniami, które miały miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Tuż po tym owocnym przemówieniu, odbyło się odebranie ślubowania od uczniów klas pierwszych. Rotę przysięgi przeczytała Pani Karolina Madeńska. Kolejnym etapem było przypomnienie z wojny obronnej w 1939 roku. Chór uczniów klas pierwszych i nauczyciela historii Wojciecha Russa zaśpiewał piosenkę ,, Dnia 1 września ''. Całość była przeprowadzona w sposób konkretny i spójny. Taka formuła bardzo spodobała się młodzieży i każdy odebrał należna dawkę wiedzy i patriotyzmu.

     • INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/23

     • Na zdjęciach połowa młodzieży szkolnej. Nie wszystkim udało się na czas otrzymać wizy i dotrzeć z dalekich stron do PLON Klasyk. Czekamy na nich, ale już od piątku zaczynamy naukę".

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     • Dnia 24 czerwca 2022 roku, o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Ksiecia Ziemowita w Warszawie  odbyła się uroczysta msza święta.  Następnie w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Klasyk przy ulicy Matuszewskiej 20 w Warszawie, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

      Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego odśpiewania hymnu państwowego.  Następnie Pan Dyrektor Kazimierz Korab wygłosił przemówienie, w którym podziękował nauczycielom, wychowawcom internatu oraz przede wszystkim młodzieży, która dzielnie poradziła sobie z trudami roku szkolnego. Podczas przemówienia Prezes użył pięknej metafory, w której porównał wspólnotę szkoły do rodzinnego ogniska, do którego każdy musi dokładać drewna, by podtrzymać ogień. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie świadectw z biało-czerwonym paskiem, dla najlepszych uczniów.

      Kolejnym etapem akademii była część artystyczna, którą otworzyli uczniowie klasy Ib. Zarecytowali oni wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pod tytułem ,,Wdzięczność”, był to wzruszający gest podziękowania nauczycielom. Następnie Anna Kolcowa, używając swojego zjawiskowego głosu zaśpiewała dwie piosenki. Pierwsza była w języku polskim, kolejna natomiast była po kazachsku. Oczywiście również nasz wspaniały teatr pod przewodnictwem Pani Profesor Karoliny Madeńskiej zaprezentował scenkę zatytułowaną „Egzamin”. Scena ta w sposób ironiczny zaprezentowała rozmowy z uczniami nie wypełniającymi wymogów postawionych przez dyrekcję szkoły. Na sam koniec części artystycznej reprezentanci klas 1 zaśpiewali piosenkę „Wakacje” kabaretu Otto. Piosenka wywołała ogromny entuzjazm zarówno wśród uczniów, jak i u nauczycieli. Całą uroczystość zakończyły przemówienia Pani Dyrektor Katarzyny Sochackiej i Kierownika internatu Marka Jureckiego.

      W trakcie całego spotkania z okazji zakończenia roku, towarzyszyła radości i nostalgia. Każdy z szerokim uśmiechem na twarzy podziwiał występy naszej zdolnej młodzieży i okazywał wdzięczność związaną z mijającym rokiem szkolnym.

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – świętujemy razem!

     • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z tej okazji w naszym internacie został zorganizowany piknik, który rozpoczął się uroczystym wniesieniem flagi, odśpiewaniem Hymnu Polski oraz krótkim przemówieniem wychowawcy. 

      Drugą część świętowania uczniowie spędzili na grillowaniu i zajadaniu smakołyków, zespołowych grach i zabawach. 

      Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów i tańców, które trwały aż do zmroku. 

     • Wycieczka - Podkowa Leśna

     • Na koniec przerwy świątecznej uczniowie wybrali się na wycieczkę do miasta - ogrodu Podkowy Leśnej. Wyprawa miała charakter historyczno -krajoznawczy. Przy zabytkowym neorenesansowym dworcu kolejki WKD uczniowie poznali historię i założenia miasta -ogrodu. W parku przyjaźni polsko -węgierskiej dowiedzieli się o okupacyjnych dziejach Podkowy i jej mieszkańców. Następnie przeszliśmy do kościoła pw. św Krzysztofa , który jak na Podkowę przystało jest kościołem - ogrodem, by podziwiać w jego wnętrzu unikalny obraz i witraże Jana Henryka Rosena. Nasz spacer wiódł wzdłuż alei lipowych wśród przepięknych zabytkowych willi z różnych epok. Zatrzymaliśmy się przy modrzewiowej willi Aidzie z końca XIX wieku, będącej  pałacykiem myśliwskim Lilpopów  i przy zabytkowym Kasynie, którego architektura nawiązuje do przedwojennego szwajcarskiego kurortu Vichy. Dwugodzinny spacer zakończyliśmy w Stawisku w muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, gdzie zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci. 

     • Święta Wielkanocne 2022

     • Wielkanoc 2022

      Trzy dni pieczenia ciast. Święconka w dwóch dużych koszach. I kilka wersji harmonogramu, w zależności od pogody. Do takich Świąt należało się przecież przygotować! 

      Nie wszyscy nasi uczniowie mogli wrócić do domów. Choć niejedna łza zakręciła się w oku i nie raz pozostawało tylko razem pomilczeć, to mimo wszystko, dzięki zaangażowaniu wielu osób, Wielkanoc 2022 możemy podsumować naprawdę pozytywnie! Pięknie udekorowane i bardzo smacznie zastawione stoły spajały i integrowały naszą niemal pięćdziesięcioosobową grupę, jak przystało na porządne Święta. :) Nie zbrakło czasu, żeby spokojnie usiąść i porozmawiać, okazji żeby się lepiej poznać, przestrzeni na wspólną modlitwę oraz aktywności, żeby rozruszać ciało i przewietrzyć umysł. :) Turnieje i rozgrywki, wycieczki piesze i rowerowe, czy wspólne seanse filmowe wypełniły świąteczne dni i dały możliwość, żeby uniknąć nudy. 

      Bardzo dziękujemy kadrze szkoły i internatu za przygotowania oraz obecność, a wychowankom za zaangażowanie i chęci do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Alleluja!

     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • Szanowni Państwo,

      W klasach I-III Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Klasyk mamy z lat ubiegłych około 70 uczniów z Ukrainy oraz przyjmujemy nowych uczniów-uchodźców, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku. Apelujemy o pomoc finansową z dwu powodów. Rodzice dotychczasowych uczniów uczestniczyli w niewielkiej części kosztów, ale na skutek obecnej agresji rosyjskiej na Ukrainę w większości przypadków utracili pracę i mieszkanie. Bez ich pomocy finansowej szkoła nie może funkcjonować. Równocześnie rodzice uczniów=uchodźców nie wnoszą żadnych opłat. Dlatego potrzebujemy nowych źródeł wsparcia finansowego. Uczniowie otrzymują naukę w liceum (w tym programy wyrównawcze), zakwaterowanie w internacie i codzienne wyżywienie (wszyskie trzy posiłki).
      Dane:
      Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”, nr konta: 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790.

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza uczennica klasy 1 A, Anna Koltsowa, zdobyła wyróżnienie w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczne go pt. "Kwiaty późnego lata i jesieni". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Edukacyjno Artystyczny Przygoda w Rybniku. Ania interesuje się sztuką od dawna. W Kazachstanie uczęszczała do szkoły artystycznej, gdzie najbardziej przypadło Jej do gustu właśnie malowanie.

     • Studniówka 2022

     • W dniu 26 lutego 2022 r. przy ul. Matuszewskiej 20  w Warszawie w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym ,,Klasyk" o godzinie 17:00 rozpoczął się bal studniówkowy klas trzecich.

      Bal został otwarty przez maturzystów z klasy 3b i 3 d.  Pan Prezes Kazimierz Korab złożył życzenia wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom. Po czym maturzyści tradycyjnie zatańczyli poloneza i walca

      W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klas pierwszych przedstawiając spektakl z wybranymi scenami z  ,,Dziadów" Adama Mickiewicza.

      Najbardziej oczekiwanym było wystąpienie uczennicy klasy 3c Basi Bass, która zaśpiewała piosenki w języku ukraińskim.

      Jedną z najciekawszych atrakcji było przygotowanie przez uczniów klas drugich w prezencie dla klas trzecich nagrania wideo, które prezentowało zabawne scenki z czasu kiedy nauka było prowadzona w sposób zdalny. Sparodiowani zostali zarówno nauczyciele jak i uczniowie.                                                                                        

      Pod koniec części oficjalnej przedstawiciele klas trzecich wręczyli kwiaty wychowawcom klas trzecich t.j. Pani Karolinie Madejskiej i Panu Kamilowi Cichowskiemu. Następnie wszyscy udali się na  uroczysty poczęstunek.

       Po kolacji rozpoczęto zabawę do późnych godzin nocnych. Dyskoteka szkolna trwała nieprzerwanie do godziny 24:00, wówczas podano tort.

      Studniówka okazała się wyjątkowym wydarzeniem, które maturzyści zapamiętają na długo.

  • Kontakty

   • Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”
   • Sekretariat: (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00 Dyrekcja: (+48) 880 159 554 Internat: (+48) 602 512 869 Internat - wychowawca dyżurny: (+48) 690 566 250 Nr konta bankowego Bank PKO BP Nr 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790
   • ul. Matuszewska 20 03-876 Warszawa Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 •